Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), genel başkan değişimi sonrası sancılı bir süreçten geçmeye devam ediyor.

Kasım 2023'te gerçekleşen kurultayda Özgür Özel'in zaferiyle başlayan süreç, ön seçim sözünün tutulmaması ve aday belirleme sürecindeki tartışmalarla devam ediyor.

TARTIŞMALARIN MERKEZİ: ADAY BELİRLEME

Ön seçim vaadiyle çıkılan kurultay sonrası adayların merkezi yönetim tarafından belirlenmesi, parti içinde derin bir kopuşa neden oldu.

Bu süreçte, eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verenlerin tasfiyesi ve Kılıçdaroğlu'na yakın belediye başkanlarının liste dışı bırakılması, partideki ayrışmayı hızlandırdı.

MEZHEPÇİLİK TARTIŞMASI

Binlerce aday adayının başvuruda bulunduğu süreçte, adayların merkezi yönetim tarafından belirlenmesi, tepkilere neden oldu.

Özellikle, parti içinde başlayan ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile kurultayda Kılıçdaroğlu'nun Alevi kimliğinin tartışılmasıyla derinleşen mezhepçilik tartışmaları, partide istifaların artmasına yol açtı.

Yerel Seçim Sonrası Sürpriz Anket: Hangi Partiden CHP'ye Ne Kadar Oy Aktı? Yerel Seçim Sonrası Sürpriz Anket: Hangi Partiden CHP'ye Ne Kadar Oy Aktı?

ÜYE KAYIPLARI ARTIYOR

CHP kaynaklarına göre, yaklaşık 1 milyon 500 bin üyeye sahip partide, kurultay sonrası istifaların sayısı 100 bini geçti.

Son 5 ayda Türkiye genelinde 120 bin üye istifa etti. Özellikle, Özgür Özel liderliğindeki yeni yönetime tepki olarak 25 bin CHP üyesinin İstanbul'dan istifa ettiği öğrenildi.