AK Parti Hükümeti, Zorunlu Deprem Sigortası'nın (DASK) adını 2024 başında devreye almayı planladığı Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) olarak değiştirmeye hazırlanıyor.

Başkent Sigorta Acenteleri Derneği (BASİAD) Başkanı Hacı Ali Yücel, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeni düzenlemeler gerektiğini belirterek, ilgili kurumların Zorunlu Afet Sigortası düzenlemesi üzerinde çalıştığını ifade etti.

Yücel, zorunlu deprem sigortasının yalnızca deprem riskini içerdiğine işaret ederek, yeni düzenlemeyle sigortanın kapsamının Zorunlu Afet Sigortası olarak adlandırılacağını ve depremin yanı sıra sel gibi diğer afetleri de içereceğini açıkladı.

deprem-sigortasi

Mart ayı ihracat rakamı açıklandı! Mart ayı ihracat rakamı açıklandı!

DASK poliçelerinde eşya teminatının bulunmadığını, sadece konutun büyüklüğüne göre ücretlendirme yapıldığını vurgulayan Yücel, kat malikleri ve kiracıların isteğe bağlı olarak eşyalarını ZAS kapsamında sigortalamalarının mümkün olacağını belirtti.

Yücel, en önemli değişikliklerden birinin deprem sigortalarının enflasyona endekslenmesi olduğunu ve bu değişiklikle ek zeyilnamelere ihtiyaç olmayacağını sözlerine ekledi.

Yeni düzenlemelerin 2024 başlarında yürürlüğe girmesinin beklendiğini belirten Yücel, "Vatandaşların doğal afet sigortasını doğru fiyatlar, kapsamlar ve bilgilerle yaptırmaları son derece önemlidir." şeklinde konuştu.