Bu projelerle Kahramanmaraş ihya olur! Şimdi Kahramanmaraş sıra sizde Bu projelerle Kahramanmaraş ihya olur! Şimdi Kahramanmaraş sıra sizde

6 Şubat'ta meydana gelen depremde Ebrar Sitesi B Blok'un çökmesi ve 109 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak, 7 şüpheli hakkında 22 yıl 6 ay hapis istemiyle dava açıldı.

İDDİANAMEYE GÖRE ASLİ KUSUR ŞÜPHELİLERDE

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Şazibey Mahallesi'nde bulunan ve depremde yıkılan binayla ilgili olarak A.D, A.Ö, M.A.Ö, M.T, S.T, M.T. ve T.T. hakkında hazırlanan iddianame, 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA TEKNİK UYGUNSUZLUKLAR BELİRLENDİ

İddianamede, felaketin ardından yapılan incelemeler sonucunda şüphelilere atfedilen asli kusurların savunulmadığı, ancak bina sahibi ve yöneticilerinin kusurlu olduğu ifade edildi. Bilirkişi raporunda, binanın teknik şartnamelere uymadığı, taşıyıcı sistemin eksiklikler içerdiği ve betonarme elemanlarda uygun olmayan donatı kullanıldığı belirtildi.

ANALİZLER SONUCU YETERSİZLİKLER TESPİT EDİLDİ

Analizler, binanın temellerinin yeterli olmadığını, zemin emniyet gerilmesi ve donatı alanında yetersizliklerin bulunduğunu ortaya koydu. İddianamede, kolon, kiriş ve perde (duvar) elemanlarında kesit ve donatı açısından yetersizlikler tespit edildiği ifade edildi.

KAMU GÖREVLİLERİNE TEFRİK KARARI

İddianamede, B.E, M.G, M.Ç, M.T. ve M.Ç. hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan kamu görevlisi oldukları gerekçesiyle tefrik kararı verildiği belirtildi.

  • Deprem faciasıyla ilgili olarak açılan davanın iddianamesinde, bina sahibi ve yöneticilerinin asli kusurlu olduğu, teknik şartnamelere uygunluğun sağlanmadığı ve yapısal yetersizliklerin bulunduğu vurgulanmaktadır.
  • Sanıkların savunmaları ve mahkeme süreci beklenirken, bu olayın etkileri derinlemesine incelenmeye devam ediyor.