Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından sunulan verilere göre, dünya genelinde gıda fiyatları son bir yılda yüzde 11.8 düşüş yaşarken, Türkiye'de bu süreçte yüzde 73.6'lık bir artış kaydetti. FAO'nun açıkladığı verilere göre, küresel gıda fiyatları, bitkisel yağlar, et, tahıl ve süt ürünlerindeki fiyat düşüşlerinin etkisiyle Ağustos ayında 2021 Mart'tan bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

FAO tarafından açıklanan Gıda Fiyat Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1.2'lik bir azalma yaşayarak 121.4 puan olarak kaydedildi. Bu, Mart 2021'den bu yana en düşük seviyedeki endeks değeri olarak kayıtlara geçti.

Endeks, Mart 2022'de Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından rekor seviyeye çıkarak yüzde 24'lük bir düşüş yaşamıştı. Ancak savaşın etkisiyle 159.7 puanla yeni bir rekor kırmıştı.

Ayrıca, FAO tarafından Temmuz ayı için açıklanan Gıda Fiyat Endeksi verisi de 123.9 puan olarak belirlenmişti, ancak bu veri sonradan 124 puan olarak revize edildi.

Türkiye'de ise durum farklı bir seyir izledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ağustos ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 9.09, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 58.94 oranında artış gösterdi. Ana harcama gruplarına bakıldığında ise lokanta ve otellerde yüzde 89.31'lik artış en yüksek oranı temsil ederken, gıda fiyatlarında yüzde 73.6'luk bir artış gözlendi.

Bu verilere göre, dünya genelinde gıda fiyatlarının gerilediği bir dönemde Türkiye, Gıda Fiyat Endeksi'nde önemli bir artış yaşadı.