'İnsanlarımız bu sanatı tanısın'

'İnsanlarımız bu sanatı tanısın'

Türkiye'nin önemli hattatlarından Yusuf Sezer, 37 senedir Anadolu'yu gezerek hat sanatını yaşatmaya çalışıyor.

Geleneksel sanatlarımızdan biri olan hattatlık, son yıllarda bu mesleğe gönül veren sanatkarların özverisi ile yaşatılmaya çalışılıyor. Kahramanmaraş Belediyesi'nin davetlisi olarak kente gelen ve önemli eserlerini sergileyen hattat Yusuf Sezer, Anadolu'da hat sanatının tanınması için yoğun çaba sarf ettiğini ifade etti.

'Her ilde bir sergi' sloganı ile yola çıktığını kaydeden Yusuf Sezer, "37 senedir hat sanatı ile uğraşan bir kişi olarak 45. sergimi Kahramanmaraş'ta 46 eserimle gerçekleştiriyorum. Her ilde bunu yapıyoruz ve nadir eserlerimizi sanatseverlerle buluşturuyoruz. Sergilerimizi yayarak hat sanatını Anadolu'daki gençliğin tanımasını istiyorum. Boşta gezen, boş vakit harcamak durumunda kalan insanları tarihe, kültüre yönlendirmek için çaba sarf etmekteyiz" dedi.

"Anadolu'da da bu sanata ilgi duyan insanlarımız var" diyen Yusuf Sezer, "Biz bu cevherleri ortaya çıkarabilmek için sergi açıyoruz. İnsanlarımız bu sanatı tanısın" diye konuştu. Sanat hayatı boyunca gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çeşitli ödüller alan Yusuf Sezer, özellikle yurt dışında büyük ilgi gördüklerinin altını çiziyor.

Teknolojinin gelişmesinin bu tür sanatlara etkisinin sorulması üzerine Sezer, "Teknolojiye insan hizmet eder. İnsan eliyle insanın hizmetini kolaylaştırır. Eğer siz yazmazsanız teknolojinin beynine bir şey veremezsiniz. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde bu çalışmalarımıza daha hız vermeliyiz ki teknolojik deformasyon olmasın. Bizim bu anlamda endişemiz yok, bilakis sanatlarda hemfikir olduğumuz noktalar çok. Çünkü bilgisayarın karakterlerini biz yazmaktayız. Teknolojiyi insan yardımıyla mükemmel bir sanat sofrası olarak ortaya koyabiliriz" cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2009, 07:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66