“Mevsimlik Tarım İşçileri” Fotoğraf Sergisi

“Mevsimlik Tarım İşçileri” Fotoğraf Sergisi

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Kurucu Başkanı Akın Özdemir katledilişinin 36. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Özdemir anısına ZMO Adana Şubesi’nde AFAD işbirliği ile “Mevsimlik Tarım İşçileri” konulu fotoğraf sergisi açıldı.


Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’ndeki serginin açılışında konuşan Şube Başkanı Semih Karademir, mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 80’inde sosyal güvenlik sorunu bulunduğunu, yüzde 60’a yakınının ise ulusal yoksulluk sınırının altında yaşadığına dikkat çekti. Karademir şöyle konuştu:
“Mevsimlik tarım işçileri bulundukları yerlerden tarımsal üretim yapılan bölgelere tarımsal üretim yapmak amacıyla göç eden işçi gruplarından oluşur. Bunları kısaca topraksız köylüler de denilebilir.
Dünyada 1,1 milyarlık tarım emekçileri içerisinde yaklaşık 450 milyon mevsimlik tarım işçisi vardır. Ülkemizde 26 milyonluk iş gücü istihdamının yüzde 25’lik kısmındaki 6,5 milyon tarım emekçileri içerisinde de yaklaşık 3 milyonluk mevsimlik tarım işçisi bulunmaktadır.
Mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 80’inde sosyal güvenlik sorunu varken yüzde 60’a yakın bir kısmı ulusal yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Mevsimlik tarım işçilerinde anne ölüm riski 10 kat, bebek ölüm riski 5 kat daha fazladır. Kız çocuklarının okula gitme oranı düşük ve ergen yaştan önce anne olma sorunu vardır. Genel olarak yaşam, ulaşım, beslenme, eğitim ve barınma koşullarında oldukça ciddi sorunlar ile karşı karşıyadırlar.
Bugün Akın Özdemir’in kır emekçileri felsefesine uygun olması ve bu sorunların kamuda tartışılmasına ortam sağlaması açısından bu etkinliğimizin yararlı olacağını düşünüyorum.”
ZMO Adana Şube Başkanı Semih Karademir, etkinliğe fotoğrafları ile katılan başta AFAD Başkanı Sefa Aydoğan’a ve 23 fotoğraf sanatçısına, Oda adına emek koyan üyeleri Esin Güvercin Altıokka’ya da teşekkür etti.
Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) Başkanı Sefa Aydoğan, Akın Özdemir’i saygı ile andığını belirterek, “Mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarını içeren bu çalışma aslında Türkiye genelinde yapılan bir çalışma. Biz AFAD olarak arkadaşımız İbrahim Yılmaz koordinatörlüğündeki bu çalışmamız 6 ay sürdü. Tarım işçilerinin yaşamlarını ve çalışma koşullarını yansıtmak kolay olmadı” dedi.
36 yıl önce Adana’da katledilen Akın Özdemir’in eşi Mine Özdemir, tarım işçilerinin kendisinde “Topraksız köylülük, kır yoksullarını” anımsattığını ifade ederek, “Mevsimlik tarım işçileri Çukurova’da tarımın başlaması ile birlikte yaşama biçimi. Mevsimlik tarım işçiliğinin Ben’de çağrıştırdıkları yani topraksız köylülük, yani kır yoksulları. Bir zamanlar toprak reformu diye bir kavram vardı. Şimdi o kavramın yerine toprakların imara açılması o kavramın yerini almış durumda. Tarımda uygulanan politika ya da politikasızlık ile tarım olmayacağını düşüncesindeyim. Tüm bu bellek tazelememize yardımcı olan fotoğraf sanatçılarına teşekkür ediyorum. Akın’a O’nu çok özlediğimi söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63