SBS: Kahramanmaraş'tan da 9 birinci var!

SBS: Kahramanmaraş'tan da 9 birinci var!

OKS'nin kaldırılması ile yerine getirilen ve yıllara yayılan Seviye Belirleme Sınavı'nın sonuçları belli oldu. Kahramanmaraş'tan da 500 tam puan alarak Türkiye birincileri arasında yer alan öğrenciler bulunduğu öğrenildi.

Bu yıl son kez yapılan Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın (OKS) yerini alacak olan ve ilki 21 Haziran'da, 6. ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları saat 10.00'da açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, öğrencilerin tek sınavla değerlendirilmemesi amacıyla, OKS'nin yerine yapılmasına karar verdiği ilk SBS'de sonuçlar açıklandı. İller bazında sıralama yapılmayacak olan SBS sonuçlarını, 6. ve 7. sınıf öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı'nın www.meb.gov.tr internet adresi üzerinden, TC kimlik numaralarını girerek görebilecekler. Sonuçlar, öğrencilerin adreslerine de gönderilecek.

SBS açıklandıktan sonra yapılacak herhangi bir işlem olmayacak. Tercihler 8. Sınıf SBS sınavından sonra yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı bu sebeple SBS'de dereceye giren öğrencileri de açıklamayacak.

SBS'de en fazla birinci İstanbul'dan çıktı

Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) en fazla birinci İstanbul'dan çıktı.

Sınav sonuçlarına göre 6. sınıflardan tüm soruları doğru yanıtlayan 829 öğrencinin 172'si İstanbul çıkarken, İstanbul'u 65 öğrenciyle Ankara, 47 öğrenciyle Konya, 39 öğrenciyle İzmir izledi.

Bursa'dan 30, Adana'dan 29, Antalya'dan 24, Gaziantep'ten 20, Manisa'dan 19, Mersin'den 17, Aydın'dan 16, Erzurum, Eskişehir, Kocaeli ve Tekirdağ'dan 16'şar, Balıkesir'den 15, Denizli'den 14, Kayseri'den 13, Isparta ve Malatya'dan 11'er, Sakarya'dan 10, Elazığ, Kırklareli, Kütahya ve Samsun'dan 9'ar, Kahramanmaraş, Muğla ve Trabzon'dan 8'er, Afyonkarahisar, Çanakkale ve Hatay'dan 7'şer, Diyarbakır, Erzincan, Kırıkkale, Kırşehir, Osmaniye ve Sivas'tan 6'şar, Çorum, Düzce, Edirne, Ordu, Yalova ve Zonguldak'tan 5'er, Bilecik, Şanlıurfa, Tokat ve Uşak'tan 4'er, Adıyaman, Amasya, Bartın, Bolu, Burdur, Giresun, Karabük, Nevşehir, Rize, Sinop, Van ve Yozgat'tan 3'er, Ağrı, Kastamonu ve Mardin'den 2'şer, Artvin, Bayburt, Bingöl, Gümüşhane, Iğdır, Karaman, Muş ve Niğde'den 1'er öğrenci birinciliği kazandı.

İstanbul 7. sınıflardan da 17 birinci çıkardı. 7. sınıflarda Bursa'dan 5, Ankara ve Balıkesir'den 4'er, Isparta, İzmir ve Osmaniye'den 3'er, Aydın, Çanakkale, Kocaeli ve Manisa'dan 2'şer, Denizli, Eskişehir, Mersin, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Nevşehir, Sakarya, Trabzon, Van, Zonguldak ve Yalova'dan 1'er öğrenci birinci oldu.


Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2008, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66