Dünya Bankası'ndan kriz açıklaması

Dünya Bankası'ndan kriz açıklaması

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'nun açıklamalarını 'kriz 2001'den daha kötü olacak' şeklinde yanlış aktaran Anadolu Ajansı'na düzeltme yine Dünya Bankası'ndan geldi...

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'nun, dün İstanbul'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, ''Türkiye, 2001'deki krizden daha büyük bir kriz yaşayacak'' ve ''Türkiye için büyük kriz yolda'' gibi kendine atfedilen ifadeleri kullanmadığı belirtildi.

Dünya Bankasından yapılan açıklamada, Zachau'nun Active Academy'nin düzenlediği 3. Risk Yönetimi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, şu andaki küresel krizin etkileri konusuna odaklandığı belirtildi.

Zachau'nun konuşmasında, Türkiye için bugün en büyük risklerin reel ekonomi ve istihdam olduğunu, Türkiye'de bugün en savunmasız grupta yer alanların iş arayanlar, çocuklar ve genç işçiler olduğunun altını çizdiği ifade edilen açıklamada, ''Zachau, Türkiye'nin işsizlik oranının bugün 2001'deki krizden daha büyük olduğunu vurguladı. Zachau ayrıca, Türkiye'de zaten uygulanmakta olan programlar ve politikaların genişletilebileceği ya da yoksulları korumak ve istihdam yaratmak amacıyla bu riskleri çözmek için uygulamaya konulmasının düşünülebileceği gibi örnekler üzerinde konuştu'' denildi.

Medyada çıkan bazı haberlerde Zachau'nun konuşmasında ne dediğinin tam olarak yakalanamadığı ifade edilen Dünya Bankası açıklamasında, ''Türkiye, 2001'deki krizden daha büyük bir kriz yaşayacak'' ve ''Türkiye için büyük kriz yolda'' gibi başlıklar kullanıldığı ve bunların Zachau'ya atfedildiği, böyle bir yorumda bulunmanın doğru olmayacağı kaydedildi.

Açıklamada, Zachau'nun konuşmasında, Türkiye'de gelecekte bir krizin büyük ya da küçük ya da 2001'deki krizle nasıl karşılaştırılabileceğine ilişkin herhangi bir tahminde bulunmadığı da belirtildi.

AA

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2009, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63