IMF’den dış finansman uyarısı

IMF’den dış finansman uyarısı

IMF, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin “likidite güdümlü” ekonomiden “büyüme güdümlü” ekonomiye geçiş döneminin risklerini yaşadığını belirtti.


Uluslararası Para Fonu (IMF) gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin “likidite güdümlü” ekonomiden “büyüme güdümlü” ekonomiye geçiş döneminin risklerini yaşadığını belirtti.


IMF’nin yılda iki defa yayınlanan Küresel Finansal İstikrar Raporunun (Global Financial Stability Report-GFSR) Nisan 2014 sayısı Washington’da yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna sunuldu.


Raporda, dünya ekonomisinin istikrar yolunda ilerlemekte olduğu belirtilerek, ABD ekonomisinin yeniden büyüme sürecine girmesiyle uygulanan para politikasının da normalleşmeye başlandığı kaydedildi.


Avro Bölgesi bankalarının sermaye yapılarını güçlendirdiği ve parçalı bankacılık sisteminden daha ileri entegrasyon yolunda adım attıkları bilgisine yer verilen raporda, yükselen piyasa ülkelerinin finansal sistemlerinin sürdürülebilir büyüme sürecinde olduğu ifade edildi. Raporda, dış finansman olanaklarının cazibesinin azaldığı bir ortamda makroekonomik kırılganlıklarla baş etmenin zorluklarına da değinildi.


Yükselen piyasa ülkelerinin ihraç ettiği tahvillere yönelik talebin 2009 yılından sonra artarak trend düzeyinin üzerine çıkmasının kayda değer kredi genişlemesi yaratıp büyümeyi uyardığı bildirilen raporda, dış kaynak akışındaki daralmaya bağlı olarak kredi stoku ve Gayri Safi Yurtiçi Hasılada (GSYH)  küçülme meydana geldiği ve varlık fiyatlarının olumsuz etkilendiği kaydedildi.


Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyacı ve çeşitli makro ekonomik dengesizlikler yüzünden Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ile diğer yükselen piyasa ülkelerinin oluşturduğu gruptan ayrıştığı belirtilen raporda, enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde kalacağı ifade edildi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 07:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73