Kiracılara iyi haber

Kiracılara iyi haber

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Türk Borçlar Kanunu Tasarısında, kiracıların; çatı, boya, badana ve diğer onarımları karşılayacağına dair bir hükmün bulunmadığını bildirdi.

TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine İyimaya, Türk Borçlar Kanunu Tasarısında, çatı akması veya diğer onarımlar için yapılacak harcamaların, kiracılara ait olduğuna yönelik hüküm olduğuna dair çıkan haberlere işaret etti.

Kanunda ve tasarıda böyle bir hükmün bulunmadığını belirten İyimaya, bunların, görüştükleri tasarının yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını kaydetti.

Bu hükümleri doğru yorumlamak için, sadece kiracının değil, kiralaya verenin sorumluluğunu da okumak gerektiğini ifade eden İyimaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kiraya veren; kiralananın kullanımı dışında kalan yapıyla ilgili giderleri, onarımı, ayıpsız teslim edecek. Bu konuyla ilgili iki ayrı maddede hüküm var.

Kiracı; kiralananın kullanımıyla ilgili giderleri karşılayacak. Örneğin musluk bozulmuş, akmış, parkeler kabarmış, bunu kiracı ödeyecek. Kanun, kiralananın kullanımıyla ilgili giderleri, kural olarak kiracı ödemekle birlikte, -sözleşmede hüküm yoksa- sözleşmede aksine kararlaştırılabilir. O da 'bunu dahi mal sahibi ödemelidir' diye hüküm konabilir. O hüküm, kiracı lehine, komisyonun, güçlü durumda olanlar ile zayıf durumda olan arasındaki menfaat dengesini, konumu veya zayıflığı düşünerek bir bağdaştırma yapması, hukuk kuralını ona göre üretmesi mümkün. Kaldı ki o konuda karşı önerge de yok, arkadaşlar müzakerelerin yenilenmesini isteyebilirler.”

Bir gazetecinin, “Kiracı, kullanımından kaynaklı bozuklukları ödeyecek değil mi?” sorusuna İyimaya, “Yapıyla olur mu? Yapıyı sağlam teslim etmek, mal sahibinin borcu” diye karşılık verdi.

İyimaya, bir gazetecinin, “Kiracı üzülmesin diyorsunuz yani” sözleri üzerine, “Katiyen” dedi.

Bilim Kuruluna başkanlık eden İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Koç da ev sahibinin aksi sözleşmede kararlaştırılmadıkça kiralanan yerin kullanımıyla ilgili çatı onarımı, dış cephe boyası gibi yan giderlerden sorumlu olacağını belirtti. Koç, bu konuyla ilgili mevcut durumun dışında kiracılar aleyhine bir düzenlemeye tasarıda yer verilmediğini kaydetti. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2008, 21:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63