Türkiye'den Fransa'ya teknolojik yaptırım..

Türkiye'den Fransa'ya teknolojik yaptırım..

Türkiye ile Fransa’nın arasındaki siyasi ipler kopma noktasına geldi. Siyasi kriz sonrasında başlatılan boykot, birçok Fransız şirketin kara listeye alınmasına sebep oldu. 


1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını inkâr etmeyi suç sayan yasa tasarısı, Fransa Milli Meclisi’nin onayından sonra Senato’dan da geçti. Türk makamlarının uyarıları ve önerilerine rağmen Senato, tasarıyı 86’ya karşı 127 oy ile kabul etti. Tasarıyla birlikte fikir hürriyetine ve gerçeklere sırt çeviren Sarkozy hükümeti, yalnızca büyük bir diplomatik kriz değil, Fransız ve Türk milletlerinin dostluğuna da sekte vurdu. Bunun en büyük göstergesi ise  yurt genelinde Fransız şirketlere karşı başlatılan boykot kampanyaları.

Senato Yasalar Komisyonu Başkanı Jean-Pierre Sueur tasarıya karşı olduklarını ve “Bu iş burada bitmeyecek. Anayasaya aykırı olan bu yasa ile hukuki alanda mücadelemizi sürdüreceğiz.” dese de, Türk halkı tarafından gerçekleştirilen boykotun önümüzdeki dönemlerde daha da şiddetlenmesi bekleniyor.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Fransız Teknoloji Firmaları da Tehlike Altında
Türkiye, genç nüfusuyla övünebilecek yegane ülkelerden biri.  Ülkemizdeki yeni neslin büyük bir çoğunluğunun son derece bilinçli olması ve teknolojiyi bir hayat biçimi olarak benimsemesi, Fransız teknoloji şirketlerine karşı da bir boykot ihtimalini akıllara getiriyor.

Ülkemizde birçok Fransa menşeili teknoloji şirketi faaliyet gösteriyor. Bunların büyük bir çoğunluğunun son kullanıcı tarafında olmaması, genç nüfusun olası boykotunu daha zararsız hale getiriyor.

Ancak madalyonun bir de kamu ve Türk iş dünyası tarafı var. Tehlikenin en yıkıcı potansiyele sahip olan tarafı da bu. Türk iş dünyasından da Fransız teknoloji firmalarına  öncelik tanınmaması, işbirliği yapılmaması şeklinde hamleler gelmesi muhtemel. Şayet bu yaşanırsa, süreç söz konusu şirketlerin Türkiye pazarından çekilmesiyle bile sonuçlanabilir.

FATİH Projesi Fransız’a Kapalı
Türkiye’nin eğitim öğretim alanındaki e-dönüşümü FATİH Projesi A’dan Z’ye tüm teknoloji firmalarını cezbediyor. Tam da FATİH Projesi için anlaşmaların ve ihalelerin gerçekleştirildiği bu dönemde patlak veren siyasi kriz, kuvvetle muhtemel Fransız teknoloji firmalarının dev projeye girememesine yol açacak.

Gözler Alcatel-Lucent’ta
Alcatel-Lucent, Türkiye’de faaliyet gösteren en köklü Fransız bilişim firmalarından biri.  “İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırmasında telekomünikasyon altyapı donanımı kategorisinin birincisi olan Alcatel-Lucent,hizmet ihracatında da ipi göğüsleyen firma oldu.
Uzun zamandır Türkiye’de faaliyet gsöteren ve başarılı bir tarihe sahip olan Alcetel-Lucent Türkiye, siyasi ve milletsel gerilim nedeniyle başarı istikrarını kaybedebilir. Yüksek başarı grafiğine sahip bir firma olan Alcatel-Lucent, tek bir boykot girişiminin dahi hedefi olursa büyük yara alabilir. (Mynet) Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63