Milyonlarca emeklinin gözü kulağı 2024 yılı zam oranlarında! Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, emeklileri heyecanlandıran bir tahminde bulundu. 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon rakamlarını bekleyen emekliler, Erdursun'un verdiği rakamları merakla takip ediyor.

2024 ASGARİ ÜCRETİ KESİNLEŞTİ, ŞİMDİ GÖZLER EMEKLİ VE MEMUR ZAMLARINDA

2024 yılı asgari ücreti netleşti! Yüzde 49 zamla 17.002 TL olarak açıklanan asgari ücretin ardından şimdi gözler emekli ve memur maaşlarındaki zamlara çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Ocak'ta açıklayacağı Aralık ayı enflasyon verileriyle bu zamların netleşeceğini duyurdu.

ENFLASYON BEKLENTİSİ ANKETİ: YÜZDE 3,19 ARTIŞ BEKLENİYOR

Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği enflasyon rakamları öncesinde, Anadolu Ajansı Finans'ın 10 ekonomistle gerçekleştirdiği Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlandı. Ankete katılan ekonomistler, aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin yüzde 3,19 artmasını bekliyor. Yıllık enflasyonun ise yüzde 65,19'a çıkması öngörülüyor.

UZMAN İSİM ÖZGÜR ERDURSUN'DAN ÇARPICI TAHMİN

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücret zammında olduğu gibi emekli maaşlarına da dikkat çeken bir tahminde bulundu. Erdursun, en düşük emekli maaşının 11.250 TL'ye çıkabileceğini söyledi. Türkiye genelinde milyonlarca emekliyi ilgilendiren bu tahmin, emekliler arasında büyük bir beklenti yarattı.

MEMUR VE EMEKLİ ZAM ORANLARI NASIL BELİRLENECEK?

Memur ve emekli maaşlarındaki zam oranları, 6 aylık enflasyon farkına göre belirlenecek. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı, memur ve emeklinin maaşlarına yansıyacak. Temmuz ile kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon oranı yüzde 33,66 olarak gerçekleşmişti.

PROF. DR. CEM KILIÇ'TAN İDDİALI AÇIKLAMA: "MEMURA YÜZDE 50, EMEKLİYE YÜZDE 45 ZAM OLACAK"

Araç Sahiplerine Müjde: Benzine ve Motorine Flaş İndirim! Araç Sahiplerine Müjde: Benzine ve Motorine Flaş İndirim!

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, NTV yayınında yaptığı açıklamada, yeni yılda memur ve emekli maaşlarına ilişkin iddialı bir öngörüde bulundu. Kılıç'a göre, memur ve memur emeklileri aylıkları yüzde 49,5-50 oranında artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise yüzde 40-45 aralığında zam bekleniyor.

REFAH PAYI EKLENECEK Mİ?

Hükümet, 3 Ocak 2024'te açıklayacağı enflasyon oranlarının üzerine refah payı ekleyebilir. Orta Vadeli Program'da yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olarak öngörülmüştü, ancak kasım sonu itibarıyla bu oran yüzde 61,98 olarak gerçekleşti. Zam oranlarının yanı sıra refah payının da belirlenmesiyle birlikte emekliler ve memurlar için 2024 maaşları netleşecek.