Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde 316 maden sahası için ihale açtığını duyurdu. Kahramanmaraş, bu kapsamlı maden ihaleleriyle dikkat çeken iller arasında yer alıyor.

İHALE KAPSAMINDA BÜYÜK ALANLAR MADEN İŞLETMEYE AÇILIYOR

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün bugünkü Resmi Gazete ve resmi web sitesinde yayımlanan ilana göre, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van ve Yozgat illerinde toplam 316 maden sahası ihaleye çıkıyor.

Toptaş: Hemşehrilerimizin Güven ve Desteği Bizlere Güç Veriyor Toptaş: Hemşehrilerimizin Güven ve Desteği Bizlere Güç Veriyor

SİVAS’TA DEV NİKEL-KOBALT MADEN SAHASI İHALE EDİLECEK

Sivas'ta ihale edilecek 4. grup nikel-kobalt maden sahası, 32 bin 540 hektarlık bir alana yayılarak dikkat çekiyor. Sivas’la birlikte ihaleye açılan alanın büyüklüğü ise yaklaşık 175 bin 843 hektar, yani 1 milyon 758 bin 430 dönüm.

ANKARA'DA 68 BİN 680 DÖNÜM ARAZİ MADENE AÇILIYOR

Ankara'da ise 7 milyon 61 bin ihale bedeliyle 68 bin 680 dönüm arazi maden işletmeciliğine açılacak. Bu büyük alan, maden sektörü için önemli bir fırsat sunuyor.

TRAKYA VE İSTANBUL’UN SU KAYNAĞI ISTRANCA ORMANLARI İHALEDE

Trakya’nın ve İstanbul’un su kaynağı olarak bilinen Istranca Ormanları'nın da içinde bulunduğu alanlar da maden işletmeciliğine açılıyor. Bu bölgelerde altın, gümüş, bakır, nikel, çinko gibi madenler ile kayaçlar, mermer, granit, andezit, bazalt ve seramik sanayisinde kullanılan çeşitli kaynaklar çıkarılması planlanıyor.

İHALENİN KAPSAMI: ALTIN, GÜMÜŞ, BAKIR MADENİ VE DAHA FAZLASI

İhale kapsamında ağırlıklı olarak dördüncü ve ikinci grup madenler bulunuyor. Altın, gümüş, bakır, nikel, çinko gibi metallerin yanı sıra hazır beton ve asfalt yapımında kullanılan kayaçlar, mermer, granit, andezit, bazalt ve seramik sanayisinde kullanılan tuğla-kiremit kili, çimento kili gibi kaynaklar da ihale edilecek sahalarda yer alıyor.

İHALEYLE İLGİLİ DETAYLAR MAPEG’İN İNTERNET SİTESİNDE YER ALACAK

İhale edilecek sahalara ilişkin tüm bilgiler, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde ilan edilecek. İlanda, tesis şartlı olarak ihale yapılacak sahanın ihale şartnamesi, koordinat bilgisi, alanı ve ihale tarihi gibi önemli detaylar yer alacak.

Maden sektörüne dair bu geniş kapsamlı ihale, Türkiye'nin enerji ve madencilik alanındaki potansiyelini bir kez daha ortaya koyuyor.