Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, nisan ayına ilişkin sıcaklık verilerini açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada Kahramanmaraş'ta orta şiddetli kuraklık uyarısı yapıldı.

REKOR ISINMALAR KAHRAMANMARAŞ'I VURDU!

Bakan Özhaseki, son 53 yılın en sıcak nisan ayının yaşandığını belirtti. Türkiye genelinde nisan ayı sıcaklık ortalamasının 16,6 derece olduğunu ve normallerinin 4,3 derece üzerinde gerçekleştiğini aktardı.

KURAKLIK İZLERİ TÜRKİYE'Yİ SARSIYOR!

Verilere göre, Kasım 2023 ile Nisan 2024 arasındaki dönemde Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nin tamamında, Güney ve İç Ege ile Orta Karadeniz'de değişen şiddette kuraklık yaşandı. Mayıs 2023 ile Nisan 2024 arasındaki 12 aylık süreçte ise Antalya'nın Finike, Kaş, Elmalı ve Korkuteli ilçeleri ile Karaman, Kahramanmaraş ve çevrelerinde orta şiddetli kuraklık gözlendi.

YAĞIŞLARDA ARTIŞ ANCAK YEREL SEVİYELERDE

Bakan Özhaseki, Türkiye genelinde yağışların yüzde 3,9 arttığını belirtti. Ancak Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgeleri dışında kalan bölgelerde mevsim normallerine göre artış olduğunu dile getirdi. Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise yağış artışının yüzde 27 olduğuna dikkat çekti.

Kahramanmaraş'ta seyir halindeki kepçe yandı Kahramanmaraş'ta seyir halindeki kepçe yandı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELE ŞART!

Bakan Özhaseki, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için küresel çapta birlik ve dayanışma çağrısında bulundu. Sürdürülebilir bir yaşam için herkesin sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

Editör: İsa Aslantaş