Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dünya ekonomisine yönelik büyüme beklentisini 2024 yılı için yüzde 2,4'ten yüzde 2,6'ya çıkardı. Fitch'in "Para Politikası Yeni Bir Aşamaya Giriyor" başlıklı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu, bu artışın sebeplerini detaylandırıyor.

AVRUPA VE ÇİN EKONOMİLERİNDE CANLANMA

Raporda, Avrupa'daki toparlanma olasılığına olan güvenin arttığı, Çin'in ihracat sektöründe canlanma yaşandığı ve Çin dışındaki gelişmekte olan piyasalarda iç talebin daha güçlü bir ivme kazandığı belirtiliyor. Bu olumlu gelişmeler, küresel büyüme tahminlerinin yukarı yönlü revize edilmesine neden oldu. Fitch, küresel ekonominin 2024'te yüzde 2,6 büyümesini, 2025 ve 2026'da ise yüzde 2,4'lük bir büyüme oranı bekliyor.

ABD EKONOMİSİ KADEMELİ OLARAK YAVAŞLIYOR

Raporda, ABD ekonomisinin yavaşladığı fakat bu yavaşlamanın kademeli olduğu belirtiliyor. ABD'nin 2024 yılı için büyüme tahmini değiştirilmeden yüzde 2,1 olarak bırakıldı. ABD ekonomisinin 2025'te yüzde 1,5 ve 2026'da yüzde 1,6 büyümesi bekleniyor.

EURO BÖLGESİ VE ÇİN EKONOMİLERİNDE BÜYÜME BEKLENTİLERİ

Euro Bölgesi ekonomisi için 2024 yılı büyüme tahmini yüzde 0,6'dan yüzde 0,8'e çıkarıldı. Euro Bölgesi ekonomisinin 2025'te yüzde 1,5 ve 2026'da yüzde 1,4 büyümesi öngörülüyor. Çin ekonomisinin büyüme tahmini ise bu yıl için yüzde 4,5'ten yüzde 4,8'e yükseltildi. Çin'in 2025 ve 2026 yıllarında yüzde 4,5 büyümesi bekleniyor.

MERKEZ BANKALARINDAN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Milyonlarca emekli bu haber bekliyor: İşte konuşulan rakam Milyonlarca emekli bu haber bekliyor: İşte konuşulan rakam

Raporda, merkez bankalarının para politikasını gevşetmeye başladığı ancak enflasyonun kalıcı olduğu belirtiliyor. Küresel faiz oranlarının önümüzdeki 12-18 ay boyunca "daha yavaş" bir hızda düşmesi bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası'nın bu yıl iki kez faiz indirimi yapması, ABD Merkez Bankası'nın ise eylül ayında faiz indirimine başlaması ve aralık ayında bir indirim daha yapması öngörülüyor. Merkez bankalarının, yüksek hizmet enflasyonu nedeniyle para politikasını hızlıca gevşetme konusunda temkinli davrandıkları ifade ediliyor.

TÜRKİYE'NİN ENFLASYON VE BÜYÜME TAHMİNLERİ

Fitch raporunda, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde ihracattaki toparlanma, ithalattaki keskin düşüş ve güçlü iç talep sayesinde tahminlerin üzerinde büyüdüğü belirtildi. Türkiye'nin 2024 yılı büyüme tahmini yüzde 2,8'den yüzde 3,5'e çıkarıldı. Ekonominin 2025'te yüzde 3 ve 2026'da yüzde 3,2 büyümesi bekleniyor.

Editör: İsa Aslantaş