23 gün sonra ailelerine kavuştular

23 gün sonra ailelerine kavuştular

Irak'ın Musul kentinde IŞİD terör örgütü militanlarınca 23 gün alıkonulduktan sonra serbest bırakılan tır şoförleri, memleketlerinde sevinç gösterileriyle karşılandılar.


Irak'ın Musul kentinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü militanlarınca 23 gün alıkonulduktan sonra serbest bırakılan tır şoförlerinden Mehmet Sait Çobanoğlu (28), memleketi Mardin'nin Kızıltepe ilçesinde zılgıtlarla karşılandı. 


Çobanoğlu'nun, Mezopotamya Mahallesi'ndeki evine gelmesiyle adeta bir bayram havası yaşanırken, anne ve babası sevinç gözyaşlarına hakim olamadı. Çobanoğlu'nun arabadan indiğini gören bazı aile fertleri, pompalı tüfekle havaya ateş açtı.


Evinde gazetecilere açıklama yapan Çobanoğlu, büyük bir sevinçle ailesine kavuştuğunu söyledi. Alıkonulduğu sürede herhangi bir kötü muameleye maruz kalmadığını belirten Çobanoğlu, şöyle konuştu:


"Adamlar, senin içeceğin suyun yoksa sana kendi içeceği suyu verdiyse gerisini siz düşünün. Kendi yiyeceğini, içeceğini size veriyorsa artık siz düşünün. Paylaşma değil, yemiyordu, içmiyordu bize veriyordu. Namazımızı kılıyorduk. Oruca bizi zorlamıyorlardı. Sıcaktan dolayı, sıcak olduğu için tutamıyorduk. Müjdeli haberi aldıktan sonra çok sevinmiştik."


Baba Kemal Çobanoğlu ise sadece oğlunun değil, bütün şoförlerin ana ve babalarına kavuşturulmasından dolayı mutlu olduklarını ve bütün aileleri tebrik ettiğini söyledi. 


Devletin yaptığından çok memnun olduklarını dile getiren baba Çobanoğlu, "Oğlum yalnız bundan sonra Irak’a nasıl gidecek? Ona bir iş imkanı verilsin. Başka bir şey istemiyorum. Sayın İçişleri Bakanımıza, Dışişleri Bakanımıza, Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Devletten iş imkanı istiyorum başka bir şey istemiyorum" diye konuştu.


Anne Remziye Çobanoğlu da oğluna kavuştuğu için çok mutlu olduğunu kaydetti.


Şırnak'ta sevinç gösterileriyle karşılandılar


 Irak'ın Musul kentinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü militanlarınca 23 gün alıkonulduktan sonra serbest bırakılan tır şoförlerinden dördü, Silopi’ye bağlı Doruklu köyünde sevinç gösterileriyle karşılandı.


Şoförler, Şanlıurfa’daki işlemlerinin ardından ilçeye 10 kilometre uzaklıktaki Doruklu köyüne karayoluyla gece yarısı ulaştı.


Köy meydanında hazırlık yapan ve yöresel müzikler eşliğinde eğlenen aileler ve köylüler, şoförleri zılgıtlar ve havai fişekler eşliğinde sevgi gösterileriyle karşıladı. Bu sırada bazı köylülerin uzun namlulu silahlarla havaya ateş açtıkları görüldü. Uzun süre omuzlarda taşınan şoförlerle kucaklaşmak isteyen kalabalık nedeniyle aileler zor anlar yaşadı.


Şoförlerden Ramazan Şimşek, yaptığı açıklamada, 23 gün alıkonuldukları yerde herhangi bir şiddet görmediklerini söyledi.


Çalıştıkları şirketin borçları nedeniyle alıkonulduklarını ifade eden Şimşek, “Tutulduğumuz süre zarfında bir sıkıntımız yoktu. Normal bir tutuklu gibiydik. Etrafımızda dolanıyorlardı. Şirketin bazı borçlarından dolayı tutulduğumuzu biliyorduk. Onların alacağına karşılık olarak araçlarımıza el konuldu. Normal bir şekilde serbest bırakıldık. Herhangi bir saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmadık” diye konuştu.


Serbest kalmalarına katkı sunan herkese teşekkür ettiğini dile getiren Şimşek, şunları söyledi:


“Bir insan suçsuz olduğu için serbest kalma şansı vardır. Biz de buna inandık ve serbest kaldık. Serbest kaldığımız için mutluyuz. Görüyorsunuz geniş bir aşirete sahip olduğumuz için ailemiz ve herkes çok mutlu. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizim için bayram oldu. Serbest kalmamıza sebep olan bürokratlara, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum."


Servet Karakan da ailelerinin ve sevdiklerinin hayaliyle kavuşmayı beklediklerini anlatarak, “Ailemize sevdiklerimize ve akrabalarımıza kavuştuk. Allah'tan bunu diliyorduk. Bu da gerçekleşti. Çok mutluyuz. Orada oruç tutamıyorduk. 50 derece sıcaklığın altında oruç tutmak imkansızdı. Onların gözünde oruçluyduk ama tutamadık. Orada ayrıca yemek sıkıntısı vardı. Yemek verdiklerinde de boğazımızdan geçmiyordu. Aklımız hep ailemizdeydi” ifadelerini kullandı.


“Şoförlüğe devam edeceğiz”


Karakan’ın kardeşi Selahattin Karakan ise dinlendikten sonra tekrar kamyon şoförlüğüne devam edeceklerini ancak kaçırıldıkları yere tekrar gitmeyi düşünmediklerini söyledi.


İki oğluna kavuşmanın sevincini kelimelerle ifade edemediğini aktaran baba Selim Karakan da "Bu gece bizim için en güzel gece. Çocuklarıma kavuştum. İlk günden beri umudumu hiç kaybetmedim. Allah'tan umut kesilmez. Çocuklarımı tekrar şoförlük yapmasına izin vereceğim ama tehlikeli bölgelere göndermem. Bir kere oluyor işte. İlk defa tankerle gitmişlerdi. Ama artık isterse altın getirsinler böyle yerlere göndermem” ifadeleriyle duygularını anlattı.


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 06:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67