5 Bin 258 Kişi, hakkını almaya çalıştı

5 Bin 258 Kişi, hakkını almaya çalıştı

5 binden fazla tüketici, bankacılık işlemlerinden yapılan kesintiyi geri alabilmek için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurdu.


Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 2014 yılında 5 bin 258 tüketici, aldığı malın ayıplı çıkması ya da bankacılık işlemlerinden yapılan kesintiyi geri alabilmek için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurdu. Vatandaşlar en çok bankalardan şikayetçi olurken, Elbistan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, geçtiğimiz yıl değerlendirdiği dosyaların 1 bin 524’ünü tüketici lehine karara bağladı.
Tüketicilerin haklarını korumak amacıyla 2003 yılında çalışmaya başlayan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, tüketici mağduriyetlerinde yargıya göre daha kısa sürede çözüm üretmesi, vatandaşın bu sisteme ilgisini artırdı. Bankaların kredi kullandırırken aldıkları dosya masrafı adı altındaki kesintilerle ilgili olarak açılan davalarda mahkemelerin tüketiciler lehine karar vermesi tüketici hakem heyetine adeta akın etti. Son yıllarda başvuru sayısında ciddi artışın yaşandığı hakem heyetlerinin başında da Elbistan geldi. Öyle ki 2014 yılında Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuranların sayısı 2013’e göre 2014 yılında bin 661 kişi artarak 5 bin 258’e ulaştı. Özellikle dosya masrafı, yeniden yapılandırma masrafı, ekspertiz ücreti, kredi kartı aidatı gibi bankacılık işlemlerinde alınan ücretler tüketicilerin en çok şikayet ettiği konuların başında gelirken aldığı ürünler ayıplı çıkan vatandaşlar da haklarını aramayı ihmal etmedi.
Heyetin 2014 yılı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Elbistan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanı Mustafa Gören, yoğun bir çalışma dönemini daha geride bıraktıklarını belirtti.
Elbistan genelinde tüketicinin bilinçlendiğinin altını çizen Gören, “2014 yılı içerisinde mesafeli sözleşmeler ve abonelik sözleşmeleri, tüketici kredileri, kredi kartları ve konut finans sözleşmeleri, taksitli ve kapıdan satışlar, ayıplı mal ve hizmetler konularında toplam 5 bin 258 başvuruyu kabul ettik. Bunlardan bin 524’ü tüketici lehine sonuçlandı. Dosyalardan 204’ü tüketici aleyhine sonuçlanırken geriye kalan 3 bin 530 doysa da 2015 yılına devredildi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63