72 senatörden 'iptal' başvurusu!...

72 senatörden 'iptal' başvurusu!...

Fransa'da hem Ulusal Meclis hem de Senato'da kabul edilen "soykırımı inkar" yasasının iptal başvurusu yapıldı.


Fransa Anayasa Konseyi'ne bugün yapılan başvuruda 72 senatörün imzası var.


Fransız Senatör Jacques Mezard, onay için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin imzasına gönderilen tasarının iptali için yeterli imzayı toplamak için bir çalışma başlatmıştı.

 

Anayasa Konseyi'ne başvuru için 60 üyenin imzası gerekiyordu. Bugün yeterli sayıda imzanın bulunmasının ardından iptal başvurusu da yapıldı. DHA, başvuruya 72 senatörün imza attığını bildirdi. 

 

BAŞBAKAN'DAN SENATÖRLERE TEŞEKKÜR


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'da kabul edilen soykırımı inkar yasasının iptali için Anayasa Konseyi'ne başvurulmasıyla ilgili olarak, "Fransa'daki siyasetçilere yakışan buydu, olması gerekeni yaptıklarına inanıyorum" dedi.


Başbakan Erdoğan, TBMM'de gazetecilerin soruları üzerine, Fransa'da hem Ulusal Meclis hem de Senato'da kabul edilen soykırımı inkar yasasının iptali için 72 senatörün Anayasa Konseyi'ne başvurmasını değerlendirdi. Erdoğan, şunları kaydetti:


"Anayasa Konseyi'ne her iki taraftan da bu müracaat 60 sayısının üzerinde gerçekleşmesi önemli bir adım. Gerçekten bu imzaları koyan, gerek Fransız senatörlere, gerek milletvekillerine özellikle Tayip Erdoğan olarak, milletim adına kalbi şükranlarımızı ifade ediyoruz. Çünkü Fransa'daki siyasetçilere yakışan buydu, olması gerekeni yaptıklarına inanıyorum. Temennimiz odur ki, Anayasa Konseyi de, daha önce zaten bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamaları da var, bu beklentiler istikametinde verilecek bir kararla bu hakka uygun olmayan, hakikate uygun olmayan süreç, Fransa'nın değerleriyle ters düşen süreç, tekrar Fransa'nın değerleriyle uyumlu hale gelir, diye düşünüyorum." (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2012, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63