Denktaş'ın vefatı Kıbrıs Türk halkını yasa boğdu..

Denktaş'ın vefatı Kıbrıs Türk halkını yasa boğdu..
"Ata'mızı kaybettik"...KKTC'nin birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın (88) vefatı Kıbrıs Türk halkını yasa boğarken, Kuzey Kıbrıs gazeteleri de birinci sayfalarını bu habere ayırdı.

 

Rauf Denktaş, adı ülkesiyle birlikte anılan liderler arasında tarihteki yerini aldı. Rauf Denktaş'ın vefatı Kıbrıs gazetelerinin birinci sayfalarından yas ifadeleriyle duyuruldu. Pek çok gazete siyah-beyaz çıkarken en dikkat çekici başlık Haberdar gazetesinden geldi: Atamızı kaybettik

KKTC’de yayın yapan gazetelerin başlıkları şöyle:


Haberdar:
Ata'mızı kaybettik

Kıbrıs:
Bir tarih göçtü

Halkın Sesi:
Başımız sağolsun

Volkan:
Türk ulusunun başı sağolsun

Havadis:
Bir tarih göçtü

Yani Düzen:
Denktaş’ın vedası

Vatan:
Rauf Denktaş’ı kaybettik

Kıbrıs Star:
Türk ulusu ağlıyor

Kıbrıslı:
Ve o artık yok, bir tarih göçtü

Afrika:
Denktaş öldü

 


Rum basını kin kustu...

 

Rum basını KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatını kin kusan yorumlar eşliğinde verdi.

Politis gazetesi, Rauf Denktaş’ın Yunanca konuşarak Kıbrıs Türk devleti ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a değinerek son nefesini verdiğini yazdı.


Alithia gazetesi, “Birçok cinayet işleyen terör örgütü TMT’nin kurucusuydu” dedi. Fileleftheros gazetesi “Kıbrıs’taki işgal’in lideri Rauf Denktaş öldü” ifadesini kullandı.


Politis gazetesi “Yunanca Konuşarak Öldü. Denktaş Dün Akşam Son Nefesini Verdi" başlıklarıyla ön sayfadan aktardığı haberinde, Denktaş’ın “Yunanca sayıklayarak” ve Kıbrıs Türk devleti ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a değinerek son nefesini verdiğini yazdı.


Haberi iç sayfalarında “Rauf Öldü. Ölmeden Önce Yunanca Konuşuyordu” başlıklarıyla veren gazete, Denktaş’ın ölmeden önceki sağlık durumuyla ilgili ayrıntılara yer verdi.


Denktaş’ın kızı Ender Vangöl’ün, Denktaş yoğun bakımdayken neler yaşandığıyla ilgili anlattıklarını yazan gazete, Perşembe günü Denktaş’la geçiren Ender Vangöl’ün, “belki de KKTC’nin kurucusunun lider profilini yüceltme çabası içerisinde” babasının solunum cihazına bağlanmadan önce Kıbrıs sorunu ve Dimitris Hristofyas, ayrıca eşine değinerek Yunanca bile konuşmaya başladığını kaydetti.


“DENKTAŞ ÖLDÜ KIBRIS’A BÖLÜCÜ MÜHRÜNÜ BIRAKTI”


Kinci tavrını satırlara yansıtan Alithia gazetesi de Denktaş’ın ölüm haberini “Denktaş Öldü” başlığını kullanarak ön sayfadan duyurdu. Haber iç sayfalarında “Denktaş öldü. Kıbrıs’a bölücü mührünü bıraktı. Birçok cinayet işleyen ve EOKA’nın ENOSİS mücadelesini yaralamakta kullanılan terör örgütü TMT’nin kurucusuydu. Denktaş’ın hayatının son aşamaları” diyen gazete, Denktaş’ın ölümünü, Ender Vangöl’ün anlattıklarını ve Denktaş’ın geçmişte oynadığı rolleri ayrıntılı bir şekilde aktardı.


Dün akşam üzeri Denktaş’ın öldüğüyle ilgili söylentilerin olduğunu, ancak bu söylentilerin 21.00 sularında yalanlandığını yazan gazete, bundan bir saat sonra Denktaş’ın öldüğünün açıklandığını belirtti.


“KIBRIS’TAKİ İŞGAL’İN LİDERİ RAUF DENKTAŞ ÖLDÜ”


Haravgi gazetesi de Denktaş’ın ölümünü iç sayfada “Denktaş Öldü” başlığıyla verdi. Öte yandan Fileleftheros gazetesi bugünkü sayısında “Solunum Cihazında Kritik Saatler” başlığıyla verdiği haberinde Denktaş’ın sağlık durumuyla ilgili bir haber yayımlarken, sabahın erken saatlerinde internet sayfasında Denktaş’ın ölümünü “Kıbrıs’taki İşgal’in Lideri Rauf Denktaş Öldü” başlığıyla duyurdu.


Simerini gazetesi de bugünkü sayısında Denktaş’ın durumunun kritik olduğuyla ilgili bir haber yayımladı.


Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2012, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66