Dışişleri; ‘Sürecin her aşaması ülkemizin kontrolünde’

Dışişleri; ‘Sürecin her aşaması ülkemizin kontrolünde’

Dışişleri Bakanlığı, NATO Patriot bataryalarının konuşlandırılma sürecinde her aşamanın, Türkiye’nin kontrolünde ve askeri makamların nezaretinde sürdürüldüğünü bildirdi.


Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada,NATO’nun 4 Aralık 2012’de dışişleri bakanları seviyesinde yaptığı toplantıda,"Türk halkı ve topraklarını savunmak ve ittifak sınırındaki krizinyatıştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla ABD, Almanya ve Hollanda tarafından ikişer Patriot bataryası gönderilmesi konusunda mutabık kalındığı" hatırlatıldı.


Açıklamada, füze bataryalarının "tamamen savunma amaçlı olduğu, taarruz veya uçuşa yasak bölge ihdasını desteklemediği" vurgulandı. Açıklamada, Patriot bataryalarının konuşlandırılacağı yerlerin tespit edilmesi amacıyla Genelkurmay Başkanlığı ve NATO askeri yetkililerinin, Türkiye’nin önceliklerini göz önünde bulundurarak yaptıkları güvenlik değerlendirmelerine göre bazı mevkilerde mevzi keşif çalışmaları gerçekleştirdikleri ve sonuçta Almanya’dan gelecek bataryaların Kahramanmaraş,Hollanda bataryalarının Adana, ABD bataryalarının ise Gaziantep çevresine konuşlandırılmasının kararlaştırıldığı yinelendi.


Patriot bataryalarının mevzilerinin, sistemin askeri-teknik özellikleri dikkate alınarak, öncelikle sivil halka mümkün olan en geniş kapsama ve korumayı sağlayacak şekilde tespit edildiği kaydedilen açıklamada, söz konusu bataryaların 2013 Ocak ayı içerisinde Türkiye’ye intikal etmeye başlaması ve teknik hazırlıkların süratle tamamlanarak, en kısa sürede operasyonel hale gelmesinin planlandığı ifade edildi.


Bu doğrultuda 4 Aralık 2012 tarihli NATO kararının uygulanması veyapılması gereken askeri-teknik hazırlıklar çerçevesinde söz konusu bataryaları işletecek müttefik personelin Türkiye’ye geldiği, Alman teknik personelin hali hazırda Kahramanmaraş, Hollandalı teknik ekiplerin ise Adanayı ziyaret ettikleri belirtildi. Benzer şekilde ABD’li teknik personelin de hazırlıkların tamamlanabilmesini teminen Gaziantep’e intikalinin söz konusu olduğu ifade edildi.


Açıklamada, "sürecin her aşamasının Türkiye’nin kontrolünde ve askeri makamların nezaretinde sürdürüldüğü" bildirildi. AA


 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2013, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66