DÜNYA HALİ: 'Kırmızı biber' işkence aleti oldu!...

DÜNYA HALİ: 'Kırmızı biber' işkence aleti oldu!...

Filipinler'de sekiz polis memuru, eğitim verdikleri öğrencilerine kırmızı biberle işkence yaptıkları için tutuklandı.

Bugün yetkililerce yapılan açıklamaya göre sekiz polisin suçu, öğrencilere zorla acı kırmızı biber yedirmek ve gençlerin cinsel organlarına yine bu biberden sürerek işkence etmek.

Tutuklanan polislerin, işkencenin video görüntülerinin ortaya çıkmasıyla yakayı ele verdiğini belirten polis sözcüsü Agrimero Cruz, "İnsan haklarına tamamen riayet edilen ve kanunlara uyulan Ulusal Filipinler Polisi'nde böyle olaylara yer yoktur." dedi.

Güney Manila'da bir ders sırasında kaydedilen görüntülerde erkek öğrencilere avuç dolusu acı biber yedirildiğini, pantolonlarının indirilip cinsel organlarına da biber sürüldüğü, öğrencilerin acı içinde bağırdığını gösteren görüntüler yer alıyor.

İşkence görenlerin sayısı net olarak belirtilemezken, videoyu da kimin çektiği ortaya çıkmadı.

Polislerin işkence suçundan altı aya kadar hapsinin isteneceği tahmin ediliyor.

FİLİPİNLER'DE ALIŞILDIK BİR DURUM

Olay, bu hafta Filipinler güvenlik güçlerinin karıştığı ikinci işkence vakası. Geçtiğimiz Pazartesi günü de dört askerin "İslamcı militan" olduğu şüphesiyle tutukladıkları bir adamı ateşe verdikleri ortaya çıkmıştı.

Herhangi bir suçu bulunmadığı anlaşılan kurbanın ağır yanıkları var ve sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Filipinler'de cinayet gibi birçok suç eyleminin ardından hükümetin güvenlik güçleri veya güçlü politikacılar başlıca şüpheliler arasında yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2011, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63