Ergenekon hakiminden bir garip söz!..

Ergenekon hakiminden bir garip söz!..

Tutuklu sanık Mustafa Balbay, ''Barış ortamı yaratılmak için bize burada tutulmamız rolü biçilmiş. Barış, akıllı insanların işidir. Kin tutan bir insan değilim ama burada kin büyüyor'' dedi.

İkinci ''Ergenekon'' davasının 82. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına gazeteci Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 27 sanık ile tutuksuz yargılanan Noyan Çalıkuşu ve Hüseyin Keskin katıldı.

Tutuklu yargılanan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli tuğgeneral Levent Ersöz, İbrahim Özcan, Ersin Gönenci ve Mustafa Dönmez duruşmaya katılmadı.

Duruşmada usul hakkında konuşmak istediğini belirten tutuklu sanık Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, geçen 20 günde çok şeyin konuşulduğunu belirtti.

HAKİMDEN "DESTEKLEYİCİ" SÖZ

Balbay, ''Turgut Özal'ın oğlu 'babamı Ergenekon öldürdü' dedi. Geçitli'deki mayın saldırısına 'Ergenekon'un işi' denildi. Kamuoyundaki en ufak bir gelişmeyi bu davadan bilme geleneği başladı. Küresel ısınmayı ne zaman Ergenekon'a yıkacaklar merak ediyorum'' dedi.

Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı Şengün'ün, "Mümkündür" demesi, duruşma salonun izleyiciler bölümünde gülüşmelere neden oldu. İddia makamının birçok dava dosyasını talep ettiğini belirten Balbay, "Savcılar falanca dosya buraya getirilsin diyor. Ankara'dan İstanbul'a gidiyoruz. Bakıyoruz 200 km var yazıyor. Bir süre daha gidiyoruz. 250 km var diyor. Belki de bin dosya daha eklenecek" diye konuştu.

Bundan sonra yaşanacak her olayla karşı karşıya olduklarını ifade eden Balbay, davanın bu şekilde devam etmesinin bu tür olayları mümkün kıldığını kaydetti.

Balbay, ''Barış ortamı yaratılmak için bize burada tutulmamız rolü biçilmiş. Barış, akıllı insanların işidir. Kin tutan bir insan değilim ama burada kin büyüyor'' dedi.

Tutuklu sanık gazeteci yazar Tuncay Özkan da davanın tutuksuz sanıklarından emekli albay Arif Doğan'ın bir gazetede çıkan röportajına değinerek, ''Diyor ki 'Susurluk'ta meydana gelen kaza öncesinde Yalova'da Çatlı ile konuştum. Arabada bir bakanın kızı vardı. Tuncay Özkan'a söyledim, yayınlamadı'. Arif Doğan örgütün yöneticisi, bana talimat veriyor ama yayınlamıyorum. Bu nasıl örgüt?'' diye konuştu.

Konuşma hakkının sınırlandırıldığını ifade eden Özkan, bunun insanların dışarıda ve içeride konuşmamasına yönelik usul uygulaması olduğunu, bunun da Türkiye'de ciddi infiale yol açacağını kaydetti.

Bunun üzerine, Başkan Şengün ''Bunu mahkememize karşı söylemeyin'' diyerek, sanıklara söz hakkı verildiğini ima etti.

Duruşma, tutuklu sanık Mehmet Ali Çelebi'nin savunmasının alınmasıyla devam ediyor. (Mynet)Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63