FLAŞ: KSÜ, Hilton kararından vazgeçiyor!..

FLAŞ: KSÜ, Hilton kararından vazgeçiyor!..

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) tarafından Avşar Kampüsü girişindeki 35 dönüm arazinin Hilton Oteli'ne 49 yıllığına tahsis edilmesi kararı, kentte tartışmalara neden oldu. KSÜ Rektörü Prof. Dr. A. Nafi Baytorun, büyük bir iftira kampanyası başlatıldığını ifade ederek, otel tahsis işleminden vazgeçeceklerini söyledi.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Baytorun, yaptığı açıklamada, üniversite olarak bir yandan eğitim ve öğretim sorumluluğunu yerine getirirken, diğer yandan da şehrin sosyal gelişimine de katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde kendilerine yapılan teklifi üniversite yönetiminde görüştüklerini, kampüs girişinde ve kullanılmayan atıl durumdaki 35 dönüm araziyi Hilton Oteli'ne 49 yıllığına tahsis etme kararı aldıklarını hatırlatan Baytorun, "Hilton, arsa devri karşılığında 10 yıl boyunca 65 öğrenciye bugünkü değerle ayda 175'er YTL burs verecek. 10. yıldan sonra ise burs verilen öğrenci sayısı 100'e yükselecek. Burs miktarı ise Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURT-KUR) tarafından verilen burs miktarına endekslenecek. 49 yıl sonra ise 5 yıldızlı Hilton Oteli KSÜ'ye devredilecek" diye konuştu.

KSÜ yönetimi tarafından alınan bu kararın ardından bazı yerel gazetelerde kendilerine yönelik çok ağır ifadelerin kullanıldığını vurgulayan Rektör Baytorun, Çarşamba günü üniversite yönetiminin toplanacağını ve bu karardan vazgeçeceklerini ifade etti.

Baytorun, "Bir üniversite ile şehrin arasındaki organik bağlar o üniversitenin rektörünün şehri dolaşmasıyla değil, şehrin üniversiteye gelmesiyle şekillenebilir. Burada eğer Hilton yapılırsa buradan Kahramanmaraşlılar faydalanacaktır. Biz kararımızı yeniden gözden geçireceğiz ki bu yatırım bundan sonra Kahramanmaraş'ta gerçekleşmeyecektir. Kaybeden Kahramanmaraşlı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Arazinin veriliş şeklinin ihaleyle olmadığını vurgulayan Baytorun, "İlgili firma öğrencilere burs vermek şartıyla görüştük. Biz arazi satmıyoruz araziyi tahsis ediyoruz. 49 yıl sonra bu otel üniversitenin olacak. Ayrıca bu 49 sene içerisince ilk 10 sene 65 öğrencimize ayda 175 YTL burs vereceğiz ve 10. yıldan sonra bu sayı 100'e çıkacak. İki arkadaşımızın olumsuz oy kullandığı doğru. Üzülerek şunu söylemek istiyorum ki karşı oy kullanan arkadaşlarımızdan bir tanesinin ifadesi şudur; "Hilton gelirse öğrencilerimizin ahlakı bozulacak.' Orası bundan sonra sonsuza kadar boş kalacaktır. Arazinin kamulaştırma değeri yaklaşık 100 bin YTL'dir. Çarşamba günü yapacağımız toplantıda otelin yapılmaması için çaba harcayacağız. Burada kaybeden Kahramanmaraşlı olacaktır. Bu yatırım Kahramanmaraş'a yapılmadığı takdirde Gaziantep'e ya da Adıyaman'a yapılacaktır. Eğer buraya Hilton yapılsaydı inanıyorum ki şehrin çehresini değiştirecekti. O otel üniversiteye hizmet etmeyecekti. O otel Kahramanmaraş'a hizmet edecekti" diye konuştu. (İHA)
(KAYNAK: www.yorumgazetesi.com)

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2008, 20:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 13 yıl Önce

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi yönetimi toplanarak bir karar almış. Avşar Kampüsü bünyesindeki bir alandan 5 yıldızlı otel yapmaları için Hilton'a arsa vermeyi kabul etmiş. Karşılığında ise belli sayıda öğrenciye günün ekonomik koşullarıa göre burs verecek. 49 yıl sonra da oteli üniversiteye devredecek. Ama bazı kesimler üniversitenin Hilton'a arsa vermesine karşı çıkıyor. Neşmiş efendim; ahlak bozulacakmış. Bu ahlak hemen neden bozuluyor bir türlü anlamıyoruz. Hem kentin önü ve ufku açılsın diyorar hem de alınan böylesine bir karara karşı çıkıyorlar. Bunun üzerine de üniversite rektörü kararlarından vazgeçecekleri söylüyor. Kahramanmaraş için ne kadar acı bir durum gerçekten....Ama bence KSÜ yönetimi bu kararından geri adım atmamalıdır....Karşı çıkanlara tavsiyem ise; neden belediye otogarı ecnebilere sattığında karşı çıkmadılar peki....Karşı çıkacağına de ki; kardeşim firmadan otel yeri karşılığında daha fazla kazanımlar elde edilebilir, mesela yurt binası yaptırıbalir de....Zaten bu memlekete birşeyler yapılacak olsa hemen köstek olmada üstümüze yoktur yani...aha size örnek: adliye binası yarım kaldı, bölge hastanesini bir iki kendini bilmezin yüzünden elimize yüzümüze bulaştırdık....Bu nedenle üstünü basa basa diyorum ki; KSÜ yönetimi bu kararından çark etmemelidir bence.......Yeter artık, bu memleketin önü açılsın...bu memlekete beş yıldızlı otel lazım mı değil mi...Acil lazım olduğuna göre yürüyen atın başına vurulmamalıdır....Siz ne dersiniz...saygılar....

Ökkeş Usta
Ökkeş Usta - 13 yıl Önce

Şayet tek sebebi ahlak hakkında yapılan yorum ise yazıklar olsun diyorum. Bu ne saçmalık daha otel yapılmadan nerdeyse genelevi diyeceksiniz. İnanmak biraz güç ama memleketimizde ufku dar olan bazı insanların saçma sapan yorumlarına karşı boyun eğmemek lazım Sayın Rektörüm. Üzülerek belirtmek isterimki denize giden bazı hemşehrilerimiz halen aksu köprüsünü geçtikten sonra şortlarını giyiyor ve dönüşte aksu köprüsünden önce pantolonları giyiyor. Bu gerçek aklıma geldikçe öz memleketine hayrı olmayan ufku dar olan ileriyi görmeyen bazı yöneticilerin ahlak kavramını anlamakta zorluk çekiyorum. Otoyolu komşuya kaptırdık, sayısı bellisiz müdürlükleri komşulara kaptırdık, binbirçeşit rezilliği çekerek mevcut havaalanımıza sabah akşam düzenli sefer getiremedik komşulara gebe kaldık, bölge hastanesi dedik sonuç ise meçhul.... Şimdi ise sıra otelemi geldi? Elinizi vicdanınıza koyun ve iyi düşünün bu memleketin önünü kesmeye kimsenin hakkı yok. Allah aşkına şartlar ne olursa olsun aklınızı başınıza toplayın bu otelin projesinden vazgeçmeyin. Bu Memlekete tek çivi bile çakandan Allah razı olsun. Kahramanmaraşımız İçin..... Saygılarımla Ökkeş Usta

ozan çelik
ozan çelik - 13 yıl Önce

maraşa gelecek insanları hiltonda ağırlamak ahlaksızlıkmı olacak. üniversitenin aldığı kararı uygulamasını bekliyoruz. hilton yöneticilerinin de kesenin ağzını biraz açması, maraş dışında şortla gezenlerin ağzını kapatacaktır.

murat kurt
murat kurt - 13 yıl Önce

Eğer K.maraşı biraz düşünorsanız bu projeyi hayata geçirmelisiniz....Ayrıca hilton oteli demek ahlaksızlıkmı demek dışarıdan gelen sanatçılar devlet adamları önemli kişiler yimpaş otelde ağırlanıyor ...Artık K.maraşın 5 yıldızlı bir otele ihtiyacı var...isteğim bir an önce olumlu sonuçlanması projenin

ali rıza yanar
ali rıza yanar - 13 yıl Önce

Aradan çok yoıllar geçmiş biz hala kahramanmaraş olarak önümüzü değil burnumuzun dibini göremiyoruz. Yıllar önceydi kahramanmaraşa zırhlı birlik tugayı gelecek dendi çok iyi hatırlıyorum tugay Gazi Antep 'e uçtu o zamanlar demişler maraşın ahlakı bozulur... Yıllar sonra bir Tugay geldi malesef oda gitmiş diyorlar... düne kadar kahraman maraşta birtek yatırım vardı oda sümerbank tekstil sanayi gerçi özel sektör kahramanmaraşta lokomotif oldu bir yerlere geldik. Kahramanmaraşımızın turuzim potansiyelinin artık patlaması gerekir diye düşünürken birde duyduk hilton yapılacakmış ,sevindik birde ne görelim vesile olan sn rektörümüz nafi bey topa tutulmuş ver yansın yazık bu memlekete yazık bakıyorum kahramanmaraşta misafirini ,gelecek yatrırımcı işadamlarını vs.yatıracak oteliniz yok... yazık memleketimize yeni doğan çocuklarımıza yazık çocuklar yıllar sonra diyecekler büyüklerimiz engellemiş.. tıpkı biz yaşlardakilerin Gazi Antep'e kaçan tugay için söylediğimiz gibi saygılarımla

SIRADAKİ HABER

banner66