FLAŞ: Vali Tanılır Belediye Meclisi'nde!...

FLAŞ: Vali Tanılır Belediye Meclisi'nde!...

Kahramanmaraş Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi.

7 Nisan Çarşamba günü toplanan Kahramanmaraş Belediye Meclisi gündeminde bulunan maddeleri görüşerek karara bağladı. Belediye Nisan ayı meclis toplantısına Vali M. Niyazi Tanılır da katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. Bugün yapılan meclis toplantısına Vali Tanılır da ilk kez katılarak bir konuşma yaptı. Tanılır, kentte gördüğü belediyecilik açısından eksiklikleri de bir bir anlattı.

Konuşmasının başında gecikmiş bir iade-i ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Vali Tanılır, kentte yoğun bir gündemin olması sebebiyle istenilen her şeyi zamanında yapamadıklarını söyledi.

Vali Tanılılır, yeni mahalli idareler reformu ile belediye meclisinin ve belediye meclis üyelerinin öneminin daha da arttığını vurgulayarak şunları kaydetti: “Belediyelerimiz Türk Kamu Yönetimi Sistemi içerisinde her geçen gün biraz daha önemli hale gelmektedir.2003 yılında Mahalli İdareler alanında önemli değişiklikler yapılmaya başlandı. Mahalli İdareler Reformu yaklaşık yarım asırdır her dönemde gündemde olan bir konudur. Son 5 yılda çıkan yasalarla çok önemli adımlar atıldı. Belediye Kanunu yenilendi. Ciddi bir reform süreci yaşadık ve bu süreç devam etmekte. Süreçle birlikte Türkiye de dominant durumda olan merkezi idare kuruluşları bazı görev ve yetkilerini mahalli idarelere devretmeye başladılar. bizcede doğru olan bu süreç. çünkü bütün dünyanın gidişatı bu yönde. Gelişmiş ülkelere baktığımızda kamu harcamalarının büyük bir kısmını mahalli idareler yapmakta. Mahalli idarelerin yaptığı kamu harcamalarının oranı her geçen gün artmakta. Buda mahalli idarelerin başta belediyeler olmak üzere önemini arttırmakta, belediye meclislerinin önemini arttırmakta çünkü meclis olarak karara bağladığınız kamu kaynakları arttıkça işlevleriniz, göreviniz, fonksiyonunuz ve öneminiz artmaktadır. Ve bu süreç devam etmekte. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte belediye meclisine üye olmak hem de görev yapmak vatandaşlarımız açısından çok cazip olacağını düşünüyorum. Bu sürecin Türkiye için hayırlı olacağına inanıyorum. Çünkü biz yıllarca aşırı merkeziyetçilik yüzünden birçok hizmeti zamanında yapmadığımız için toplumsal kalkınma açısından diğer ülkelerin gerisinde kaldık. Ama mahalli idarelere yetkilerin geçmesiyle birlikte biliyorsunuz öncelikle yerel alanda çok ciddi değişimler yaşadık. Bunu gözle görülebilir şekilde gözlemleyebiliyoruz.”

Dünyada kentlerin artık birbiriyle yarış ve rekabet halinde olduğunu vurgulayan Vali Tanılır; “Herkes kenti için daha iyi napa bilirim, yeni bir yatırım yapabilir miyim, ilime yeni bir hizmet götürebilir miyim arayışı içinde. Bundan dolayı hayırlı neticeler doğmakta. Şunun da bilinmesi gerekiyor bu rekabet artık ulusal düzeyde değil uluslar arası düzeydedir. Özellikle üye olmaya çalıştığımız AB uyum süreciyle birlikte bizde bu yarışın içine girdik. Bu yarışla birlikte ülkeler ve uluslar arası rekabet giderek kendini kentler arasındaki yarışa bırakmakta. Artık öne çıkan kentler öne çıkan bölgeler kendi ülkeleri açısından önemli bir rol üstlenmektedir. Buda kentlerin yönetimini üstlenen belediyelerin işlevlerini çok çok önemli kılmakta. Bu alanda bizim Kahramanmaraş olarak rakibimiz sadece Kayseri, Gaziantep, Konya olarak değil Avrupa’nın herhangi bir ülkesindeki herhangi bir kent olarak algılanmalıdır” diye konuştu.

Kahramanmaraş belediyesi öncülüğünde geçtiğimiz yıllarda kurulan kent konseyini ve çalışmalarını önemsediklerini belirten Vali Tanılır konuşmasını, konseyin kurulmasına öncülük eden Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a ve Kahramanmaraş Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalardan dolayı meclis üyelerine teşekkür ederek sonlandırdı.

MECLİSTE KOMİSYON ÜYE SEÇİMLERİ YAPILDI

CEMAL TANRIVERDİ İLE OSMAN POLAT YALÇIN YENİDEN İMAR KOMİSYONUNDA YER ALMADILAR.......ACABA NEDEN?:

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz başkanlığında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirilen toplantıda 16 Gündem Maddesi’nin yanı sıra 8 gündem dışı madde görüşüldü.

Eski tutanak özetinin okunmasından sonra gündemde bulunan üyelik seçimlerinde, Mehmet Hamzaoğlu, Hasan Kara, Muharrem Kırmızıkaya Encümen Üyeliğine,

Mehmet Kısakürek, Hülya Kaptanoğlu, A. Ayhan Karatutlu, M. Kemal Hançerli, Nihan Büyükdereli İmar ve Bayındırlık Komisyon üyeliğine,

Fevzi Gündeşli, A. Serhan Tanrıverdi, Sıdık Ciğer, F. Mehmet Şekkeli, Benihan Erkaplan Plan ve Bütçe Komisyon üyeliğine,

Ahmet Görgülü, Özlem Sarıfakıoğlu, Ali Taş, M.Kamil Dedeoğlu, Ahmet Dere İsim Çalışmaları Komisyon üyeliğine,

Fatih Köşker, Halit Kaynak, Ebru Sarı, O. Polat Yalçın, Ahmet Demirkol Trafik Komisyon üyeliğine seçilirken,

2009 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi, İşçi dolu kadro cetvellerinin onaylanması, Norm kadro fazlası 2 adet işçi kadrosunun iptali, Memur dolu kadro cetvellerinin onaylanması, Sosyal Yardım Sözleşmesi için Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a yetki verilmesi,1 adet çift kabinli pikap alınması teklifi, Taşınmazları imar planında yol ve yeşil alana rastlayan malikleri taşınmazlarını Belediye taşınmazları ile takas talepleri, Belediyeye ait müstakil ya da hisseli arsaların satışı, 2 adet Zabıta hizmet aracı alınması teklifi, İller Bankasından ek kredi kullanımı için Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a yetki verilmesi, İmar plan tadilatları maddeleri ile gündem dışı olarak görüşülen; kadro ihdası, satış listesi, birlik katkı payının ödenmesi, ulaşım hizmetleri müdürlüğü araç alımı, dolmuşların (H) plakaya dönüştürülmesi, kent konseyinden gelen projenin onaylanması, yeni dönemde gerçekleştirilecek 46 projeyle ilgili maddeler ile izin dilekçeleri de görüşülerek karara bağlandı.

Bir sonraki Meclis toplantı günü olarak ise 05.05.2010 Çarşamba günü kararlaştırıldı. (www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66