KCK davalarında flaş tahliyeler!

KCK davalarında flaş tahliyeler!

Terör örgütü KCK'ya yönelik yürütülen iki ayrı davada toplam 45 sanık hakkında tahliye kararı verildi.


TMK 10. maddesi ile görevli mahkemeleri kaldıran 6526 sayılı yasanın kabul edilmesinin ardından yaşanan tahliye lerden, KCK davası sanıkları da yargılandı.


İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde terör örgütü KCK yapılanmasına ilişkin iki ayrı dava görülüyordu. İlk dava 77'si tutuklu 204 sanıklı ana KCK davasıydı. Ardından da basın mensuplarının yargılandığı 15'i tutuklu 46 sanıklı KCK davası görülmeye başlanmıştı.

Yasa değişikliğinin kabulü ile yargılamayı yapan mahkemenin ortadan kaldırılmasının ardından her iki davanın tutuklu sanıkları da avukatları aracılığıyla İstanbul nöbetçi ağır ceza mahkemesine tahliye talebinde bulundu.


Talepleri değerlendiren İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, ana KCK davasından 37 sanığın, basın mensuplarının yargılandığı KCK davasından da 8 sanığın tahliyesine karar verdi. Tutuklu kaldıkları süre, suçlandıkları konular ve suç vasıflarının değişme ihtimali gibi gerekçelerle her iki davadan toplam 45 sanığın tahliyesine karar verildi.Tahliyelerin PKK terör örgütünün açıklamasının ardından gelmesi ise manidar karşılandı.


KARAYILAN: KCK DAVALARI DÜŞMELİPKK'ya yakın Fırat Haber Ajansı'na konuşan örgütün liderlerinden Murat KarayılanKCK davası hakkında, bundan sonra atılması gereken adım olarak şöyle ifade etmişti.


"Eğer devletle Kürt siyaseti barışacaksa, o zaman bu tutumun da değişmesi gerekiyor. Yani KCK denilen bu davaların da hükmen düşmesi gerekiyor. Biz 'hemen şimdi olsun' ya da 'biz bıraktık, siz de böyle yapın' demiyoruz. Siz sorduğunuz için ben de ifade ediyorum; sürecin gidişatının buna doğru gitmesi gerekiyor, diye düşünüyorum. Böyle olması gerekiyor. Zaten böyle olmazsa sürecin derinleşmesi ve giderek bir barışa dönüşmesinin koşulları da gelişemez."

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66