MAYIN: BDP'li vekiller şok oldu!

MAYIN: BDP'li vekiller şok oldu!

Batman Merkez’e bağlı Demirbilek köyü yakınlarında bulunan Güney Raman 1 petrol sahasına basan PKK'lı 3 küşilik grup önce iki bekçinin elini bağlayıp sonra bekçi kulubesini ateşe verdiler.

Su çeken köyünde ikamet, eden Salih Özdemir kardeşleri Sıtkı Özdemir, Sadi Özdemir ve akrabası Sedat Özevin’le Özel araçla ateşi söndürmeye gittiler. Olay yerine varmadan yola döşene mayının patlaması sonucu dört kişide olay yerinde can verdi.

30 YILLIK DEMOKRASİ MÜCEDELESİNİN HEDİYESİ BİR MAYIN OLDU

Ölen şahıslardan Salih Özdemir’in kardeşi Sabri Özdemir PKK’dan yakınarak açıklamalarda bulundu. Özdemir BDP eş başkanı Gülten Kışanak, Milletvekilleri Emine Ayna ve Ayla Akat Ata ‘nın bulunduğu taziye çadırında yanlarına gelerek basına şu açıklamalarda bulundu.

Özdemir açıklamasında “Sayın eş başkanın yaptığı açıklama kendi iradesini kendi fikirlerini ortaya koymaktadır. Biz aile olarak özellikle Salih ağabeyim 30 yılını barış olsun, demokrasi gelsin bu ülkeye diye bir ömür harcadı. Başını bu yola koydu. Ne işkencelerden geçti, ne zorlu durumlardan geçti, hiçbir zaman yılmadı, Hep barış dedi hep demokrasi dedi. Hiçbir zaman silahı tasvip etmedi. Salih Ağabeyim barışı istediği için iradesini istediler partinin içinde kalması için. Salih Ağabeyim iradesin hiç kimseye teslim etmedi.

Ben irademi sizin gibi insanlara teslim etmem dedi. Ben iradem için 30 sene mücadele vermişim, Demokratik bir ülkede yaşayabilmek için. Ben irademi sizlere teslim ettiğim zaman ben boş bir insan olurum. İradesini teslim etmeyip siyasetten geri çekildi. Ve köyüne yerleşmişti. Ona olan hediye, 30 senelik demokrasi mücadelesinin hediyesi bir mayın olmuştur. Allah Bırakmasın. Biz biliyoruz ne olduğunu tüm PKK tüm partililer bu köyün Salih Özdemir’e ait olduğunu biliyordu. Nasıl köyüne mayın koyarlar nasıl 30 sene mücadeleden sonra onun köyüne mayın koyarlar. İradesin teslim etmeyen bedelin öder. Ona hediye edilen bir mayın diyerek PKK’dan yakındı.

BDP EŞ BAŞKANI KIŞANAK: “ACILARINI PAYLAŞIYORUZ BU SON OLSUN”
Taziye çadırına bir heyetle gelerek açıklaman yapan BDP eş başkanı Gülten Kışanak açıklamalarda bulunarak “Hepimizin kaçınılmaz sonu bu dünyadan göç etmektir. Ancak böyle olmamalı. Biz artık bunu kabul etmiyoruz. Bu halk artık yeterince acı yaşadı.Bu halkın yüreği kor gibi yanıyor. Bu savaş her geçen gün yüreğimizden bir parçayı en sevdiğimizi bir arkadaşımızı yakınlarımızı can yoldaşlarımız bizden alıyor.

Ancak Allah’a çok şükür ki biz hala aklımızı vicdanımız ve insanlığımız yitirmedik. .Birileri gibi hala gidip cenazelerin başında temizleyin diye nutuklar atmıyoruz. Biz artık durdurun bu savaşı diyoruz. Bu halk çok büyük acılar gördü. Bu gün yaşadığımız acıda hepimizin yüreğin çok derinden sarsan bir acıdır. Hepimiz bu gün birbirimize sarılmak birbirimize dayanışma duygularımız göstermek birbirimizin acıların paylaşarak ayakta durmak zorundayız,. Ailemizin bütün yakınlarının acısını paylaşıyor ve bu bizimde acımızı diyor ve son olsun istiyoruz “ dedi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Batman Valiliği, İnternet sayfasında mayın patlamasıyla ilgili olarak yapılan açıklamada
Batman İl Merkez-Demirbilek köyü Golik Tepe bölgesinde bulunan TPAO' ya ait petrol üretim kuyusunun bulunduğu bölgeye 3 erkek terör örgütü mensubu gelerek petrol üretim sahasında müteahhit firmaya ait koruma görevi icra eden 2 bekçinin ellerini bağlayarak etkisiz hale getirip, boş bekçi kulübesini ateşe vermişlerdir. Müteakiben sahada bulunan 750 varil kapasiteli petrol depolama tankının vanasını açarak, ham petrol tankına 18-20 el ateş ederek olay yerini terk etmişlerdir” şeklinde devam eden açıklamada “Demirbilek köyünden 4 vatandaşımızın bölgede meydana gelen yangını elektrik direğinden çıktığını zannederek yangını söndürmek amacıyla araçla olay bölgesine giderken, Batman Hasankeyf kara yolundan petrol depolama tesisine ayrılan berkitme yol üzerinde olay bölgesine 400 metre kala, yola döşenen patlayıcı düzeneğine basması sonucu Sıddık Özdemir, Sadi Özdemir, Salih Özdemir ve Sedat Özevin isimli vatandaşlarımız hayatını kaybetmiştir. Bölgede terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek için operasyonel faaliyetlere devam edilmektedir” denildi. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2010, 06:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63