'Mısır demokrasi dışı tutulamaz'

'Mısır demokrasi dışı tutulamaz'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’ın demokrasi dışı tutulamayacağını belirterek, "Mısır’da yapılması gereken; çok süratli bir şekilde kimsenin dışlanmadan seçimlere girebileceği bir ortamı kısa süre içinde sağlayıp, Mısır halkının özgür iradesiyle temsilcilerinin seçilmesini temin etmek ve Mısır’daki bu kanlı ortamı sona erdirmek" dedi.


Gül, Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç’le görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, Mısır ile ilgili olarak "Bir can kaybı daha olmasın diye neler yapılır, şu anda herkesin bu seferberlik içine girmesi gerekir. Şu da bir gerçek ki Mısır bir kere demokrasiyi tanımıştır. Uzun bir otoriter yönetimden sonra çok partili bir siteme geçmiştir, seçimler yapılmıştır, insanlar oy vermiştir. Böyle bir ülkeyi uzun süre demokrasi dışı tutamazsınız. Mısır’da yapılması gereken; çok süratli bir şekilde kimsenin dışlanmadan seçimlere girebileceği bir ortamı kısa süre içinde sağlayıp, Mısır halkının özgür iradesiyle temsilcilerinin seçilmesini temin etmek ve Mısır’daki bu kanlı ortamı sona erdirmek, tutuklamaları hemen sona erdirmek, bu çıkmazdan çıkmanın yolu olduğu kanaatindeyim" dedi.


Gül, Slovak gazetecinin vize muafiyetiyle ilgili sorusuna ise, Slovakların Türkiye’ye gelişinde vizelerin kaldırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu’nun dün ldığı kararı bugün onayladığını bildirdi. Konuk Cumhurbaşkanı ise, Gül’ün kararı kendisinin yanında imzaladığını ve alınan karardan memnuniyeti dile getirdi.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2013, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63