Mitchell ziyaretini iptal etti

Mitchell ziyaretini iptal etti

ABD'nin Ortadoğu barış süreci için atanan özel temsilcisi George Mitchell, 1 Şubat'ta gerçekleşmesi öngörülen Türkiye ziyaretini iptal etti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu barış süreci için görevlendirdiği özel temsilcisi George Mitchell, bölge turunu sürdürüyor. ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkililerinin eşlik ettiği Mitchell'in ziyaret edeceği ülkeler arasında Mısır, İsrail, Batı Şeria, Ürdün ve Suudi Arabistan bulunuyor.

Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Mitchell'in bölge turu kapsamında 1 Şubat'ta Türkiye'ye geleceğini açıklamışlardı. Ancak son dakika değişikliğiyle Türkiye ziyareti iptal edildi.

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Kathryn Schalow İHA'ya yaptığı açıklamada, programın bu kez elvermediğini ancak Mitchell'in ileride Türkiye'yi mutlaka ziyaret etmek istediğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de, ziyaretin ertelendiğini ve ileriki dönemde gerçekleşmesi için karşılıklı takvim çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Yetkililer, Ortadoğu turu kapsamında Türkiye'nin neden yer almadığı sorusuna ise, kendilerine sunulan somut bir gerekçe olmadığı cevabını verdi. Mitchell'in Gazze sorunu çerçevesinde görüştüğü yetkililer arasında Hamas yetkilileri bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2009, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63