NATO'nun gündemi Rusya

NATO'nun gündemi Rusya

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Ukrayna ve Kırım'daki gelişmeler bağlamında NATO- Rusya ilişkilerinin geleceği masaya yatırılacak.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Ukrayna ve Kırım'daki gelişmeler bağlamında NATO- Rusya ilişkilerinin geleceği masaya yatırılacak.


NATO Dışişleri Bakanları'nın bir yandan Ukrayna’ya yönelik desteği güçlendirip diğer yandan da Rusya ile ilişkileri genel hatlarıyla değerlendirerek bu ülke üzerindeki baskıyı artırmaları öngörülüyor.


Üst düzey bir NATO yetkilisi, bundan sonra Rusya ile ilişkilerin şimdiye kadar olduğu gibi yürütülmesinin mümkün olmadığını ifade ederken özellikle ABD’nin Moskova üzerindeki baskıyı artırma konusunda ısrarcı olduğu belirtiliyor.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, NATO müttefiklerini, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı son görüşme hakkında bilgilendirmesinin beklendiği toplantıda, Ukrayna tarafından iletilen ve oldukça uzun olduğu kaydedilen “askeri talepler” listesinin de ele alınması gündemde. Üst düzey bir NATO yetkilisi, bu listenin üye ülkeler bazında ele alındığının altını çizdi.


NATO şu ana kadar Rusya’ya tepki olarak Suriye’deki kimyasalların taşınması operasyonuna yönelik ortak deniz eskortu misyonunu iptal etmiş ve hem siyasi hem de askeri düzeyde memur seviyesindeki toplantıları askıya almıştı.


Toplantıda, bu önlemlere yenilerinin eklenip eklenmeyeceğinin yanı sıra kısa ve uzun vadede atılabilecek adımlar da ele alınacak.


Doğru Avrupa’da kalıcı üsler oluşturulması, Ukrayna ve Gürcistan’ın üyeliğinin kabul edilmesi en çok dile getirilen uzun vadeli opsiyonlar arasında yer alıyor.


İki gün sürecek olan toplantıda NATO-Ukrayna Komisyonu’nun yanı sıra NATO-Gürcistan Komisyonu’nun dışişleri bakanları düzeyinde toplanması öngörülüyor.


İstanbul İşbirliği Girişimi ülkeleriyle de bir araya gelecek olan NATO dışişleri bakanları, Afganistan konusunu da ele alacak.


Türkiye’den üçlü toplantı


NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Davutoğlu’nun girişimiyle NATO karargahında, "Türkiye – Avrupa Birliği (AB) – ABD Siyasi İstişare Toplantısı"nın da yapılması öngörülüyor.


Bu toplantıya, Davutoğlu ve Kerry’nin yanı sıra AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katılacak.


Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yaptı


Yapılan yazılı açıklamada, Davutoğlu'nun 1-2 Nisan'da NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacağı, bazı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceği bildirildi.


Açıklamada, toplantının başlıca gündem maddelerini Ukrayna krizi, eylülde Galler'de yapılacak NATO Zirvesinin hazırlıkları, NATO'nun ortaklarıyla ilişkilerinin geliştirilmesi ve Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) harekatının sonlandırılması akabinde NATO'nun Afganistan'la angajmanının teşkil edeceği kaydedildi..


Açıklamada ayrıca, 2004'te NATO'nun İstanbul Zirvesi'nde tesis edilen ve bu yıl kuruluşunun 10. yıl dönümünü kutlanan İstanbul İşbirliği Girişimi ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla ilk kez bir toplantı gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.


Türkiye-AB-ABD istişare toplantısı iptal 


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun girişimiyle Türkiye, AB ve ABD arasında yarın NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde yapılması öngörülen üçlü istişare toplantısı, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin programında değişiklik olması nedeniyle iptal edildi.


Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, Kerry’nin Kudüs’te düzenlenen Ortadoğu barış süreci toplantısına katılacağı, Brüksel’e zamanında gelemeyecek olması nedeniyle toplantının iptal edildiği bildirildi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 06:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66