'Soykırım' karşıtları harekete geçti!..

'Soykırım' karşıtları harekete geçti!..

Fransa Senatosunda dün kabul edilen Ermeni yasasına itiraz etmekiçinanayasa mahkemesine gidilmesi konusunda bir grup senatör imza kampanyası başlattı.


Cumhuriyetçi ve merkezci birlik grubuna üye senatör Nathalie Goulet yaptığı açıklamada, yasaya itiraz etmekiçingerekli imza kampanyasını başlattıklarını, sürecin işlediğini söyledi.


Goulet, gelecek günlerde gerekli imza sayısına ulaşmayı umut ettiklerini ifade etti.


Avrupa Sosyal ve Demokrasi Birliği Grubu (RDSE) da yasaya itiraziçinanayasa mahkemesine gidilmesi sürecine tam destek verecek.


Senatodaki, iktidardakiHalkHareketi Birliği üyesi senatörlerle Sosyalist, Komünist, Çevreci gruplardan bazı senatörlerin, ayrıca Mecliste siyasi grubu bulunan milletvekillerinin de katılımıyla anayasa mahkemesine gitmekiçingerekli 60 parlamenter sayısına gelecek günlerde ulaşılması bekleniyor.


Meclis Başkanı Bernard Accoyer, kendisinin bazı çekincelerinin olmasına rağmen Senatoda dün akşam kabul edilen Ermeni yasasına itiraziçinanayasa mahkemesine gitmeyeceğini açıklamıştı.


Kişisel olarak, parlamentolarıntarihikonularda yasa yapmamasından yana olduğunu kaydeden Accoyer, buna rağmen anayasa mahkemesinin yasayı bozabileceğini ifade etmişti.


Fransız anayasasına göre, 60 milletvekili veya senatör Parlamentoda kabul edilen yasayı, bir ay içinde anayasa mahkemesine götürme hakkına sahip. Yine anayasaya göre, Senato başkanı ve cumhurbaşkanının da Parlamentoda kabul edilen yasayı anayasa mahkemesine götürme hakkı bulunuyor.


Parlamentoda kabul edilen yasanın 15 gün içinde Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması ve arkasından resmi gazetede yayımlanması gerekiyor.


Yasanın uygulanma biçimiyle ilgili olarak ayrıca bir genelgenin yayımlanması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2012, 20:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63