Sütçü İmam Unutuldu

Sütçü İmam Unutuldu

Sütçü İmam’ın Fransız ve Ermeni askerlerine ilk kurşunu attığı gün Kahramanmaraş’ta unutuldu. Sütçü İmam’ı kabri başında 3 kişi dua ederek andı.


Kurtuluş Savaşı öncesi milli mücadele döneminin Kahramanmaraş’taki baş aktörlerden biri olan ve 31 Ekim 1919 tarihinde Uzunoluk’taki hamamdan çıkan Türk kadınlara saldırarak peçelerini açmaya çalışan Ermeni ve Fransız askerlerine ilk kurşunu atarak, Kahramanmaraş’ta milli mücadeleyi başlatan Sütçü İmam, ilk kurşunu sıktığı gün memleketi Kahramanmaraş’ta unutuldu. Sütçü İmam’ı kabri başında sadece 3 kişi dua ederek andı.
Sütçü İmam’ın türbesinin ise Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tadilata alındığı ve 1 yıl içerisinde restore edileceği bilgisi verildi.
“Başımızdaki idareciler unutsa da biz Sütçü İmam’ı unutmayacağız” diyen Fevzipaşa Mahalle Muhtarı Sıddık Gemci, Kahramanmaraş’ın kendisini kurtardığı bir şehir olduğunu hatırlattı. Gemci, “Sütçü İmam’ın Türk namusunu koruduğu yerdeyiz. O tarihte hamamdan çıkan Türk kadınlarına, Fransız askerlerinin taciz etmeleri üzerine Sütçü İmam ilk kurşunu sıkmıştır. Kahramanmaraş’ta da yöneticilerden hiç kimse bunu hatırlamıyor ama biz Fevzipaşa Mahallesi olarak anmaya devam ediyoruz. Sütçü İmam’ın ilk kurşunu sıkması ve Kahramanmaraş’ın devletten dahi destek almadan kendisini kurtardığını ve istiklal madalyası ile ödüllendirildiği bir yerdir.
“Sütçü İmam ruhu, 15 Temmuz ruhuyla aynıdır diyen tarihçi yazar Abdurrahman Akbaba ise “Gençlere bu ruhu aşılamamız lazım” dedi.
Akbaba, şöyle devam etti:
"Burada 98 yıl önce Sütçü İmam’ın Türk namusuna uzanan elleri kırdığı yerdeyiz. Sütçü İmam’ı burada anıyoruz, Fransız askerleri ve Ermeni lejyonerleri, ‘Burası artık Türk yurdu Türk memleketi değildir, burası Fransız memleketidir peçe ile gezemezsiniz” denilip hamamdan çıkan Türk kadınlarına saldırılan yerdeyiz. Bizde bugün Sütçü İmam’ı anmak ruhuna bir Fatiha göndermek üzere buradayız. Biz bu görevi her yıl yapıyoruz. Sütçü İmam’ın ilk kurşunu önce Kahramanmaraş’ta Fransızlardan ve Ermenilerden temizlemiş, daha sonrasında Gaziantep sonrada Müdafai Hukuk Cemiyeti vasıtasıyla Anadolu’ya yakılan bir ateş olmuştur. Sütçü İmam ruhu, 15 Temmuz’da devletimize uzana hain kalkışmayı da engelleyen bir ruhtur. Onun için Sütçü İmam ruhu Kahramanmaraş’ın kurtuluşu her zaman önemin korumaktadır. Bizlerde Sütçü İmam ruhunu özellikle genç neslimize okullarda aşılamalıyız” dedi.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63