Sağlık Bakanı Koca Kahramanmaraş'ta aktif vaka sayısını açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kahramanmaraş'ta vaka ve ölü sayısını açıkladı!

Sağlık Bakanı Koca Kahramanmaraş'ta aktif vaka sayısını açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına ve gösterilen tabloya göre Kahramanmaraş'ta 15 Vaka, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 olduğunu söyledi.

İşte Vaka sayımızı gösteren tablo. Sayılarımız artıyor ama vakalarımız içindeki ölüm oranı 1.58. Bu anlamda birçok ülkeden aşağıda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Hedefimiz burada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak. Bugüne kadar illerimizdeki dağılımı göstermemiştik. İtalya'da bir bölgeden bütün İtalya'ya virüsün yayılmasına sebep oldu. Biz de o hatayı işlemek istemedik. Artık bütün illerimizde bu vakanın olduğunu biliyoruz. Daha çok vaka İstanbul'da. İstanbul'daki vaka sayısı 8 852. %60'lara yakın. 853 vaka İzmir, 752 vaka Ankara, 410 vaka ise Kocaeli, Konya 584 vaka.


Toplam 39 ilimizde can kaybı var. 42 ilimizde vefat eden arkadaşımızın olmadığını gösteren tablo. Kayıplarımızın ağırlığı İstanbul ve İzmir'de.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIMIZ ASLA EVDEN ÇIKMAMALI60 yaşın üstünde %75'i yoğun bakımda. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın %69'u tansiyon hastası. Yoğum bakımdaki hastalarımızın %63.3 yine tansiyon hastası. Bizim şu dönemde kronik ve alt hastaılğı olan ve 65 yaş üstü vatandaşımızın daha yüksek riskli olduğunu görüyoruz. O nedenle bu gruptaki vatandaşlarımızın asla ve asla evlerinden çıkmamaları, kendilerinini izole etmeleri için bu tabloyu gösteriyorum. Sağlık çalışanlarımıza ve Bilim Kurulumuza güvenelim. Can kayıplarını önleme yolu tedbirdir. Dışarı çıkmayalım virüse fırsat vermeyelim.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66