Son dakika: Meteoroloji il il açıkladı! Turuncu uyarı

Son dakika haberine göre Meteoroloji'den yeni uyarılar peş peşe geldi. Yapılan açıklamada pazartesi günü başlayan sağanak yağışların ne kadar devam edeceği bildirildi. Öte yandan yangınlar için riskli durumda olan iller için 'turuncu' uyarı geldi.

Son dakika: Meteoroloji il il açıkladı! Turuncu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Orta ve Doğu Karadeniz'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların bugün (09.08.2021) ve 10.08.2021 salı günleri; Trabzon, Rize çevreleri ile Artvin'in kıyı kesimlerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Ordu, Giresun çevreleri ile Trabzon'un batı ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağışların salı akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Sel, su baskını, heyecan, yıldırım, yerel doğu yağışı, kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı Meteoroloji tarafından uyarı geldi.

EGE VE ANTALYA TURUNCU KATEGORİDE 

Ege Bölgesi ile Antalya, Meteorolojik Erken Uyarı Sistemi'nin (MEUS) bugüne ilişkin haritalarında, orman yangınları riski açısından 'turuncu' kategoride gösterildi.

9 Ağustos (bugün) tarihli haritada turuncu alarm verilen bölgeler artıyor. Ege Bölgesi'nin neredeyse tamamında turuncu renkle yüzde 60-70 oranlı risk uyarısı var. Antalya, Edirne, Güney Marmara, Adana, Mersin, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa-Mardin arası bölgelerdeki risk alanları artış gösteriyor.

İZMİR VALİSİ DE UYARDI 

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de MEUS risk harikalarıyla ilgili sosyal medyadan uyarıda bulundu. Vali Köşger, Değerli İzmirliler, önümüzdeki 3 günün yangın risk haritalarına göre kentimiz de yüksek risk grubundadır. Ormanlara giriş yasağı kararımız yürürlükte olmakla birlikte, şehir içi/dışı, yol kenarlarında lütfen yangına sebebiyet verecek her türlü eylemden uzak duralım" dedi.

SAĞANAK YAĞIŞ ETKİLİ OLACAK

SAĞANAK YAĞIŞ ETKİLİ OLACAK 

Hafta genelinde ise Karadeniz bölgelerinde sağanak yağışın etkili olması bekleniyor. Pazartesi günü Düzce, Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun, Amasya, Çorum, Yozgar, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri, Karaman, Sivas, Ordu, Tokat, Osmaniye, Hatay, Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Giresun, Rize, Bayburt, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan ve Artvin'de sağanak yağış etkili olacak.

Salı günü sağanak yağışların devam etmesi bekleniyor. orta ve doğu Karadeniz'de etkili olacak olan sağanak yağışlar Kırşehir, Kayseri ve Osmaniye'de etkisini gösterecek.

ÇARŞAMBA GÜNÜ İSTANBULDA SAĞANAK YAĞIŞ

ÇARŞAMBA GÜNÜ İSTANBUL'DA SAĞANAK YAĞIŞ 

Çarşamba günü İstanbul'a sağanak yağış geliyor. Ülkenin kuzeyinde etkili olacak olan sağanak yağışlar Kahmaranmaraş, Kayseri, Nevşehir, Kütahya, Malatya, Tunceli, Erzincan, Erzurum ve Kars'ta etkili olacak.

Perşembe günü sağanak yağış kuzeyde etkili olmaya devam edecek. Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıcaklıklar hissedilir derecede olacak.

Haftanın son gününde ise hava durumu perşembe günü ile benzerlik gösterecek. Kuzeyde etkili olan sağanak yağış güneyde sıcak hava olarak kendisini gösterecek.

DÜZCE 

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sağanağın ardından derelerin taşıdığı çamurlu su nedeniyle denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü. Batı Karadeniz'in önemli limanlarından birine sahip ilçede sağanak, hayatı olumsuz etkiledi.

Yağışlı hava nedeniyle derelerin taşıdığı çamurlu su, Karadeniz'in kıyı kesimlerini kahverengiye bürüdü. İlçede 38 kilometrelik sahil boyunda dolaşan vatandaşlar, denizdeki renk değişimini cep telefonlarına kaydetti. Kahverengiye bürünen sahil şeridi, drone ile görüntülendi.

ADANA'DA FIRTINA 

Adana'nın Kozan ilçesinde etkili olan fırtına ve sağanak etkili oldu. İlçeyi etkisi altına alan şiddetli rüzgar, Faydalı Mahallesi'nde ki bir okulun çatısını uçurdu. Şiddetli rüzgar nedeniyle aynı mahallede bulunan Şehit Süleyman Özcan Çocuk Parkı ve Spor Tesisi zarar gördü. Bölgede zararın giderilmesi için çalışma başlatıldı.

SAMSUN 

Samsun'un Canik ve Çarşamba ilçelerinde meydana gelen sağanak ile bazı bölgelerde su taşkınları oldu. Akşam saatlerinde başlayan ve etkisini artıran sağanak nedeniyle Canik ilçesi Gülsan Sanayi Sitesi mevkisinde Samsun-Ordu kara yolu viyadüğü alt geçidinde su birikintisi oluştu.

Trafikte aksamaya neden olan sağanak nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı. Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, su birikintilerini ve tıkanan mazgalları temizlemek için çalışma başlattı.

Çarşamba ilçesinde ise bazı caddelerde ve sanayi sitesinde su taşkınları meydana geldi. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık ve AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Taner Özden ekiplerin çalışmalarını yerinde inceledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66