İran resmi haber ajansı IRNA'nın bildirdiğine göre, geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir, Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ve Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsin Ejei, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihini belirlemek üzere bir araya geldi.

Toplantı sonunda yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Haziran’da gerçekleştirileceği duyuruldu.

ADAYLIK BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı planlayanlar, başvurularını 30 Mayıs ile 3 Haziran tarihleri arasında yapabilecekler. Seçim tanıtım çalışmaları ise 12 Haziran'dan 27 Haziran sabahına kadar sürecek.

REİSİ'NİN VEFATI SONRASI SEÇİM SÜRECİ

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybetmesinin ardından, İran Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin onayı ve ülkenin lideri Ali Hamaney'in onayıyla geçici olarak Cumhurbaşkanlığı görevini devralan Birinci Yardımcı Muhammed Muhbir, seçim sürecini başlattı.

Anayasa gereği, yeni cumhurbaşkanının en geç 50 gün içinde seçilmesi gerekiyor. Bu süreçte meclis başkanı, yargı erki başkanı ve cumhurbaşkanı birinci yardımcısından oluşan kurul gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlü.

İran’da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

HELİKOPTER KAZASI

Cumhurbaşkanı Reisi, İran-Azerbaycan sınırında düzenlenen baraj açılış törenine katıldıktan sonra dönüş yolunda helikopter kazası geçirdi. Yanında Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililer de bulunuyordu.

İran’ın talebi üzerine Türkiye, arama kurtarma faaliyetlerine Akıncı insansız hava aracı (İHA) ile destek verdi. Akıncı İHA, helikopter enkazının koordinatlarını belirleyerek İran makamlarına iletti.

İsrail'de Büyük Değişim: Netanyahu Savaş Kabinesine Nokta Koydu İsrail'de Büyük Değişim: Netanyahu Savaş Kabinesine Nokta Koydu

Olay yerine ulaşan İranlı ekipler, maalesef kazadan kurtulan olmadığını açıkladı.

Editör: İsa Aslantaş