Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, Kahramanmaraş'ın 2023 yılı ihracatının 1 Milyar 20 Milyon 484 dolar olduğunu açıkladı. Başkan Buluntu, uluslararası pazardaki zorluklara rağmen sanayicilerin, ihracatçıların ve çalışanların gösterdikleri çabayı takdirle karşıladığını belirtti.

KENT İHRACATTA YÜKSELDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından duyurulan 2023 Türkiye İhracat Rakamları üzerine değerlendirmelerde bulunan Başkan Buluntu, Kahramanmaraş'ın yıllık ihracatta iller sıralamasında 23. sırada yer aldığını ifade etti. İlk yarıda 82 milyon dolar olan aylık ortalama ihracatın, yılın ikinci yarısında 88 milyon dolara yükseldiğini vurgulayan Buluntu, ekonomide toparlanma sürecine işaret etti.

İhracat

FELAKETE RAĞMEN BAŞARILI

Başkan Buluntu, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş ve diğer 11 ilde yaşanan deprem felaketinin ardından yaşanan düşüşe rağmen Kahramanmaraş'ın toparlanarak 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Yıkılan fabrikalar, zarar gören makineler ve küresel ticaret daralmasına rağmen kentin başarılı bir performans sergilediğini ifade etti.

2024 HEDEFLERİ

KMTSO olarak 2024'te Kahramanmaraş'ın ihracattaki pazar payını artırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Buluntu, firmaları ihracata teşvik etmek amacıyla projelerini hayata geçireceklerini söyledi. Ülke ekonomisinin temelini oluşturan üretim ve ihracata katkı sağlamak için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ifade etti.

KAHRAMANMARAŞ İHRACAT RAKAMLARI İLE ANALİZ

6 Şubat depremlerinin çoğu sektörü olumsuz etkilediği bir dönemde, tekstilde yüzde 30'a varan gerileme yaşandı. Ancak, iklimlendirme sanayi yüzde 37, elektrik-elektronik yüzde 7 ve çelik sektörleri ise önceki yıla oranla yüzde 62'lik artışlar kaydetti. Otomotiv, kuru meyve ve mücevher sektörlerinde yüzde 100'ün üzerinde artış gerçekleşti.

Kahramanmaraş'ta evli adam kaçırdığı kızın ailesine kurşun yağdırdı: 1 ölü Kahramanmaraş'ta evli adam kaçırdığı kızın ailesine kurşun yağdırdı: 1 ölü

Türkiye genelinde yüzde 6,5 pay oranı ile tekstil ve hammaddeler sektöründe 4. sırada yer alan Kahramanmaraş, 2023 yılı itibariyle farklı sektörlerde sıralamalarda kendine yer buldu. Başta İtalya, Mısır, Almanya, Fas ve Bangladeş olmak üzere 127 ülke/bölgeye yapılan ihracat, kentin uluslararası pazardaki etkinliğini gösterdi.