Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı: "Kutuplaştırıcı ve ötekileştirici siyasete karşıyız!"

Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı: "Kutuplaştırıcı ve ötekileştirici siyasete karşıyız!"

Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı: "Kutuplaştırıcı ve ötekileştirici siyasete karşıyız!"

Kısa bir süre önce Deva Partisi Kurucu İl Başkanı olarak atanan Dr. İrfan Karadutlu, yeni yönetim kurulunu kamuoyuna tanıttı. Tanıtım toplantısında konuşan Karadutlu; “Sorumluluk sahibi dürüst, akılcı, serinkanlı, sakin ve incelikli siyaset dilimizden taviz vermeyeceğiz.” Dedi.

Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Dr. İrfan Karadutlu ve yeni yönetimi Kervan Han’da basın mensupları ile bir araya geldi. Polemikten, hamasetten ve kutup siyasetinden uzak duracaklarını belirten Karadutlu, istişare, müzakere ve çoğulcu siyaset anlayışını ilke edineceklerini, tüm demokratik yapılarla işbirliğine açık olacaklarını dile getirdi.

Deva Partisi’nin Kahramanmaraş İl Yönetimi göz doldurdu. Genç kadro ağırlıklı yönetimde, birçok kariyer sahibi ismin olması dikkat çekti.

Türkoğlu ve Ekinözü İlçe Başkanlıklarının yetki belgesinin de teslim edildiği toplantıda konuşan Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Dr. İrfan Karadutlu, hedeflerinin güçlerini birleştirip şehir adına daha iyi projeler yapmak için sinerji oluşturma olduğunu dile getirerek, 20-30 yıl önceki demokrasi, insan hak ve hürriyetleri zemininden daha da kaydığını gördüklerini söyledi. Güvenilen adalet sisteminin kişilere özel bir hale gelmesine de vurgu yapan Karadutlu; “objektif kararlardan uzaklaşılması ve en sonunda yoğun bir şekilde yaşanılan ekonomik krizin insanların sosyal refahını hepimizin ailesine yansıyan olumsuzlukları engellemek amacıyla biz bu yola girdik ve bu yol gerçekten uzun bir yol oldu.” Dedi.

DEVBİR TEŞKİLAT ORDUSU OLACAĞIZ

Deva Partisinin Kurucu İl Başkanlığı süreci hakkında da bilgiler veren Karadutlu, kendisiyle birlikte Kahramanmaraş’ta 20-30 kişi arasında İl Başkanlığı için davet geldiğini, en sonda ise yapılan istişarelerden sonra 5 kişinin Ankara’ya çağrıldığını söyledi. Yapılan görüşmelerin ardından kendisinin Kurucu İl Başkanı, İmdat Tufan ve Hatice Koç Hanımefendinin de kurucu heyette yer aldığına değinen Karadutlu şöyle konuştu; “Biz 19 Temmuz’da ilk toplantımızı yaptık ve aynı hafta birkaç ilçeyi gezdik. Bugün üzerinden 60 gün geçti. İl binamızı oluşturduk. Bunun yanında gönüllü ve istekli 100’ün üzerinde arkadaşlarla görüştük. Bunlar arasından da 42 tanesi ile bu yola yürümenin çok daha faydalı olabileceğini düşündük. 40’ı aşkın cesur arkadaşımızla yönetim kurulumuzu oluşturduk. 4 kişiydik. 42 olduk. İnşallah ilçelerimizi de oluşturduğumuzda 444 olacağız. Belki de 4 bin 444’lük bir teşkilat oluşturacağız. Biz buna inanıyoruz.”

KİMSENİN DIŞLANDIĞI BİR SİYASET İSTEMİYORUZ

Dürüst ve erdemli bir siyaset için çalışacaklarını dile getiren Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Dr. İrfan Karadutlu; “İnsanın onuruna yakışır bir siyaset olması taraftarıyız. Kimsenin dışlandığı bir siyaset istemiyoruz. Ötekileştirmeyi istemiyoruz. Önceliğin birey olmasını istiyoruz. Güvenlikçi politikalarla başka kurum ve kuruluşların öne çıkarılıp insanların devre dışı bırakıldığı güvenlikçi politikalardan uzaklaşıp bireyin öne alındığı politikalar oluşmasını istiyoruz. Bizim için öncelik vatandaşların özgürlüğü ve güvenliğidir. Çocuklarımızın gelecek kaygısı taşımadığı bir ortam işitiyoruz. Herkesin belirli standartlara eriştiği sosyal adaletin sağlanması taraftarıyız. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin üstünlüğüne dayanan özgürlükçü, katılımcı ve çoğulcu bir demokrasinin inşa edilmesi taraftarıyız.” Dedi.

KUTUPLAŞTIRICI VE ÖTEKİLEŞTİRİCİ SİYASETE KARŞIYIZ

Siyasetin özellikle son zamanlarda dışlayıcı ve ötekileştirici dil kullanılmasının siyasetin toplumun bir kısmını sürekli tehdit etmesi ve beka söylemleriyle sindirilmeye çalışılmasına itiraz ettiklerinin de altını çizen Karadutlu konuşmasını şöyle devam etti; “Herkes için iyi olan politikaların ortak akıl, istişare ve uzlaşma kültürü ile olacağına inanıyoruz. Muhakkak ki ülkemizin problemlerinin çözümünde farklı fikirleri, farklı kimlikleri, farklı inançları bir zenginlik olarak değerlendiriyoruz. Farklı görüşleri daha iyiyi bulmada bir fırsat olarak görüyoruz. Bu siyaset anlayışıyla herkesin inanç ve ibadet özgürlüğü ve yaşam tarzına saygılı olacağımızı belirtiyoruz. Dini kutsallarımızı, günlük siyasete malzeme etmeyeceğimize söz veriyoruz. Türkiye tek bir akla dar bir kadroya sığdırılamayacak kadar büyük bir ülkedir. Muhalefet kurumunu ve muhalif görüşleri bu sistemin vazgeçilmez unsurları olarak kabul ediyoruz. Bu anlayışımızın gereği olarak tüm siyasi partilerle ve tüm STK’larla diyalog kanallarımızı her zaman açık tutacağız. Doğru hedeflere ancak doğru kadrolarla ulaşabiliriz.

BİRLEŞTİRİCİ, KAPSAYICI VE UMUT VEREN BİR SİYASET ÜRETECEĞİZ
Demokrasi ve Atılım Partisi olarak iktidarda veya muhalefette siyasi nezaketimizi koruyacağız. Sorumluluk sahibi dürüst, akılcı, serinkanlı, sakin ve incelikli siyaset dilimizden taviz vermeyeceğiz. Birleştirici, kapsayıcı ve umut veren bir siyaset üreteceğiz. Polemik ve hamasetten kutup siyasetinden uzak duracağız. İstişare, müzakere ve çoğulcu siyaseti esas alacağız. Tüm demokratik yapılarla işbirliğine açık olacağız. Belirli aralıklarla kamuoyunu şehrimizin ve halkımızın sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerini ve geldiğimiz aşamalar konusunda bilgilendireceğiz.”

YENİ YÖNETİM GENÇ VE YETENEKLİ İSİMLERDEN OLUŞUYOR
Karatutlu’nun konuşmasının ardından yönetim kurulu üyeleri bir bir kendini tanıttı.  Bu bağlamda selamlama konuşması yapan 5 kişilik Kurucu Heyet arasında bulunan İşadamı İmdat Tufan, “Belirli bir süreçten geçtik. Yaklaşık 4 ay sürdü. Ankara’da 5 kişiyle görüşmeler gerçekleşti. 4 kişinin görevlendirilmesine karar verdiler. Genel Başkanımız Ali Babacan bize çok önemli bir cümle söyledi, Babacan, “Şehrinize gittiğiniz bizim sizlere gösterdiğimiz özveriyi gösterin. Biz sizleri Kahramanmaraş’ta 700 kişilik müracaat listesinden seçtik. Sizlerde bu 700 kişilik listeyi tek tek inceleyin ve içinden liyakat sahibi insanları bulun” dedi. Bunun dışında genel merkez tarafından hiçbir şekilde müdahale edilmeyeceğini, tamamen demokrasiye uygun bir şekilde nasıl istiyorsanız o şekilde dizayn edebilirsiniz denildi. Yaklaşık 4 aydır elimizden geldiğince çalışıyoruz. Bundan sonra çalışmalarımızı arttırarak devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALARIMIZI GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE YAPIYORUZ
Bir diğer kurucu üye Hatice Koç, şöyle konuştu: “Deva Partisinde benimsediğim tüm ilkeleri gördüğüm için katıldım. Uzunca bir süreç yaşadık. Teşkilatlanma için bir bir görüşmelerimizi yapıyoruz. Bizim çalışmalarımız gönüllülük esasına göre ilerliyor. Bu anlamda alana indiğimizde de kat be kat büyüyerek devam edecek.”

ÇOK HAYIRLI İŞLER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM
Kurucu üyelerden Emine Sarı ise, “Genel Başkanımız Ali Babacan önderliğinde Kahramanmaraş’ta böyle bir yönetim kurulunda olmaktan dolayı gurur duyuyorum. İnşallah vatana ve millete çok hayırlı işler yapacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Program hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından son bulurken, İl Başkanı İrfan Karatutlu, Ekinözü ve Türkoğlu İlçe Başkanlıklarına atanan İlhan Eker ile Kazım Kuncan’a yetki belgesini takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63