Kahramanmaraş'ın kanayan yarası ''Çocuk dilenciler engellenemiyor''

Kahramanmaraş halkı kentte kanayan yara haline gelen ‘Çocuk dilenciler' konusunun bir an önce çözülmesini istiyor.

Kahramanmaraş'ın kanayan yarası ''Çocuk dilenciler engellenemiyor''

Kahramanmaraş'ta işlek caddelerinde ve trafik ışıklarını mesken tutarak dilenen çocuklar, canlarını hiçe sayarak, geçen araçlara bile dikkat etmeden bir şeyler almak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.
Kahramanmaraş'ın en işlek caddelerinde dilenen çocuklar, kentin kanayan sosyal yarası olarak nitelendiriliyor. Kavşak ışıklarında bekleyen araçların adeta önlerini kesen çocuklar, araçtakilerden para alabilmek için her yola başvuruyor.
Kimisi elindeki mendili araç içindekilere zorla satmaya çalışırken kimi de bekleyen araçların camlarını silerek para almaya çalışıyor.
Yaşları 7 ile 12 arasında değişen çocukların araçların önünü keserek trafikte kendi canlarını tehlikeye düşürdüğünü belirten vatandaşlar ise bu duruma tepki gösteriyor.


"Yetkililer çocukların dilendirmelerinin önüne geçsin"
Aracı ile geçtiği hemen hemen her ışıkta dilenen çocuklarla karşılaştığını ifade eden çevre esnaflarından Naci Durmaz, "Bu çocukların anne babası yok mu? Ufacık çocukların cadde ortasında dilenmesine aileleri nasıl müsaade ediyor. Yok, eğer bu çocukları anne babası dilendiriyorsa yetkililer bunun önüne geçmeli. Bu çocuklara yazık değil mi?" dedi.


Çocuklarla yaptığımız görüşmelerde, birçoğunun ailesinin dilenciliği meslek edindiğini belirten çocuklar, sabah erken saatlerde anne ve babaları ile dilenecekleri yerlere geldiklerini ve özellikle trafik ışıklarını mekân tuttuklarını söyledi.
Bir kısmı Türkiye vatandaşı olan çocuk dilencilerle birlikte çok sayıda Suriyeli çocukların da dilencilik yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67