Mesut Tuğrul yazdı: " Erkoç'un sihirli değneği ve Güngör'ün kitabı"

Kahramanmaraş 1870’den bu yana 28 belediye başkanı gördü. Sayın Güngör’de 28’incisidir. Göreve gelen veya getirilen tüm seçilmişlerin temel hedefi mutlaka hizmet etmektir, memlekette taş üstüne taş koymaktır.

Mesut Tuğrul yazdı: " Erkoç'un sihirli değneği ve Güngör'ün kitabı"

Bugünkü Büyükşehrin maddi veya hizmet durumuyla ilgili oluşturulan algılara, sosyal medya şovlarına, dedikodu furyasına bakınca bundan tam 5 yıl önce sahnelenen aynı senaryolar ve aynı görüntüler aklıma geldi.

Hatırlayın, Kahramanmaraş il genelinde 52 belde belediyesi kapanmıştı. Gırtlaklarına kadar borç batağında olan ve hesaplarında sayısız haciz bulunan bu belediyelerin borçlarının büyük bir bölümü Büyükşehre devredilmişti.

Şöyle telefonlarınızdan bir karıştırın, sosyal medyanın tüm ağlarını, internet haberlerini ve dostlar arasında yapılan sohbetleri bir hatırlayın.

Sahi ne denmişti o zaman;

-Başkan Poyraz belediyeyi batırmış, iflas ettirmiş

-liyakatli olmayanlar görevde kalmış

-torpilli kişilere giderayak sözleşme imzalatmış

-dünya kadar belediyeye adam almış

-belediye borç batağında ve adım atamaz duruma gelmiş

-dünya kadar kredi çekmiş

Daha neler neler…

Bunu söyleyen ve yayan kişiler aynı zamanda Erkoç’a methiyeler düzerek, belediyenin bulunduğu konumdan kurtulması için Erkoç’un elinde sihirli değnek olması gerektiğini belirtmişlerdi.

-Yeni kurulacak büyükşehir,

-Kapatılan belediyelerden gelen milyonlarca TL borç

-Yeni oluşturulacak ekip,

-Devam eden ödemeler,

-Yapılacak yatırımların tutarları,

Ve Erkoç’un sihirli değneğe ihtiyacı olduğunu belirtmişlerdi.

Aradan 5 yıl geçti, hala iddia ediyorum Kahramanmaraş tarihinde yüzyılın şehircilik hareketini Erkoç başlattı. Elinde sihirli değnek yoktu ama bu memleketin çehresini değiştirdi.

Bu kadar olumsuz algının içinde, eski Başkan Poyraz’a laf getirmeyerek Kahramanmaraş’ı şaha kaldırdı.

İnsanlar olarak hafızamız çabuk unutuyor, bir yerlerden bir yerlere giderken etrafa göz atmanız, eserleri gösterecektir.

5 yıl önce Erkoç’a düzülen methiler bugün yeni Başkanımız Hayrettin Güngör için düzülüyor. Bugünlerde Erkoç’un aleyhine yazılan yorumlar 5 yıl sonra da buraya yazıyorum, aday gösterilmezse Sayın Güngör için de aynı cennah tarafından yazılacak.

Gelenin gönlü için geçmişi olumsuz yad etmek psikolojik bir sorundur, bu sorunun kaynağını oluşturan nedenleri ise bilmiyorum, taşıdığımız genlerde mi sorun var? Onu da akademisyenler araştırmalı!

Sayın Mahir Ünal’ın geçen yıl makamında ziyaret ettiğim esnada bizzat bana söylediği; “Kahramanmaraş’ı 70-80 kişi karıştırıyor, bunları kentten alın, ne fitne, ne dedikodu, ne de milletin bir biriyle sorunu kalır” sözü daha dün gibi aklımda…

Yoksa sorun bu mikserci 70-80 kişide mi?

Borçlar gündemdeyken belediyemizin ve komşu belediyelerin borçlarını araştırdım. Karşıma çıkan tablo ise beni şaşırtmadı. Bildiğim kadarıyla Büyükşehir Belediyemizin; 1 milyar 300 milyon TL. Borcu var, komşu belediyelere bakalım; Gaziantep’in 17 Milyar TL yani eski parayla 17 Katrilyon TL, Malatya Belediyesinin ise 1 Milyar 800 Milyon TL borcu var.

800 milyon TL bütçeye sahip olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin 1 milyar 300 milyon TL borcunun olmasının değerlendirmesi okuyucularımıza kalmıştır.

Son satırlarımı yazarken bir konu daha hatırladım. 2014 yılında KASKİ kurulur kurulmaz, ilçelerin ve belde belediyelerden gelen 190 milyon TL borca sahip olmuştu. Yani kurulduğu ilk hafta 190 milyon borcu olmuştu. Geçen gün KASKİ’nin toplam borcunun 280 milyon TL olduğunu ve 100 milyon TL’de alacağının olduğunu öğrendim. Muhasebesi size kalmış.

Bu arada unutulan bir konu var; Sayın Güngör, ömrü bürokrasi içerisinde geçmiş, mevzuata tam hakim ve belediyecilik anlamında kitap yazmış bir isim.

Eğer bir kaos varsa bence Belediyeciliğin Kitabını yazan Sayın Güngör bu kaosu en kısa sürede çözecektir. Kraldan çok kralcı geçinenler siz işinize bakın, uzman başımızda….

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
CUMA GÜLER
CUMA GÜLER - 4 hafta Önce

Mesut bey çok güzel bir yazı olmuş geçmişi çok çabuk unutuyoruz bunca güzel HİZMETLER yapana ancak teşekkür edilir

Bahadır Avşar
Bahadır Avşar - 4 hafta Önce

Başkan Sn Mustafa Poyraz Dönemindede Çalıştım Sn F.Mehmet Erkoç Dönemindede Çalıştım İki Başkanda Ferasetli Çalışkan Adamlardı Sn Mahir Beyin Tesbitleri Tam İsabet

Bünyamin GÜNAL
Bünyamin GÜNAL - 4 hafta Önce

Her başkan, her idareci kendi döneminin mevzuatı, şartları, öncelik ihtiyaçlar, bütçe durumu, halkın temayülleri dikkate alınarak hizmetleri yapmıştır. Geçmişi kötülemek vicdani olmaz. Makalenizi ve yorumunuzu destekliyorum sayın Mesut Tuğrul kardeşim. Selam ve Duam sizlere Bünyamin GÜNAL dan selamlar

Feyzettin demir
Feyzettin demir - 4 hafta Önce

Öncelikle yazınız için çok teşekkür ediyorum ben kahramanmaraş ta yaşayan bir esnaf vatandaşım 60 yaşındayım bu güne kadar böyle gayretle çalışan iki başkan gördüm biri hacı ALİ Özal diğer Fatih Erkoç her gelen bu kadar hizmet yapsaydı keşke başkan gongurun bu algıya sessiz kalmasını kınıyorum bir ak partili olarak kahramanmaraş büyük şehir belediyesi resmi sayfasına giriyorum hala Fatih Erkoç un hizmetleri var burda memurun maaşını kesen güngör Fatih Erkoç nasıl veriyordu diye sormuyorlarmi şuraya da bir not duseyim güngör 2 yıla kalmaz gider Ankara'ya tekrardan kitap yazmakla siyaset olmaz yazdığı kitap gönüllere girmez

Maraşlı
Maraşlı - 4 hafta Önce

Istanbul un Fatih Sultan Mehmet fet etti Kahramanmaraş i ise Fatih Mehmet Erkoç gerisi hikaye sinek viziltisi yanda sinek mevsimi ya vizildar vizildar durur

Vatandaş
Vatandaş - 4 hafta Önce

Ağzına Yazan Eline sağlık.Aynen öyle mesut kardeşim.Benim gördüğüm bildiğim ben Erkoç cu değilim ama adamın dürüst olalım şu ramazanda mantıklı degerlendirelim Bu Kahramanmaraş a Erkoç kadar hizmet yapan oldumu?adam yerinde yatmadı kimsesizle kimsesiz gariban la gariban çocuk la çocuk , yaşliyla yaş li oldu tam bir gönül belediyeciliği yaptı kapısında duran adamları bile Gönül adamıydı yazık unutmayın.şimdi baktım Hayrettin bey ortami sağlayamamış belki zamanla saglacaktir .

Ali POLAT
Ali POLAT - 4 hafta Önce

Kurtul kasabası belediyesi 1 trilyon kasasındaki parayi belediyeye verdiğini biliyorum. Gerisine karismam

Metin ol
Metin ol - 4 hafta Önce

teşekkürler mesut bey yerinde güzel bir yazı olmuş


SIRADAKİ HABER