Kahramanmaraş'ta ilginç bir gelişme yaşandı!

Uzmanlar tarafından Akdeniz bölgesindeki illerimiz Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Osmaniye ve Kahramanmaraş'a uyarı yapıldı.

6621 kilometre öteden Afrika'dan yurdumuza gelen bir hayvanın yanında korkunç bir hayvan da getirdiği ortaya çıktı.

AFRİKA'DAN 6621 KİLOMETRELİK YOLCULUK

Hatay'da nadiren görülen 'Doğu cılıbıtı' kuşu, Kahramanmaraş'ın da dahil olduğu Akdeniz bölgesindeki illerimizde de görülebilir.

DOĞU CILIBITI HATAY'DA GÖZLEMLENDİ!

Türkiye'de ve Avrupa'da nadiren görülen 'Doğu cılıbıtı', Hatay'daki Milleyha Sulak Alanı'nda kuş gözlemcilerinin objektiflerine yakalandı. Hatay, zengin doğası ve geniş hayvan popülasyonuyla birçok canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Samandağ ilçesinde bulunan Milleyha Sulak Alanı da yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Mevsim geçişinin başlamasıyla birlikte Afrika ve Arap ülkelerinden yola çıkan yüz binlerce kuş, Hatay üzerinden Avrupa'ya geçiş yapıyor. Bölgede nadir görülen 'Doğu cılıbıtı' kuşu da Samandağ ilçesinde kuş gözlemcilerinin objektiflerine yakalandı. Hazar Denizi'nin doğusundan Moğolistan batı sınırına kadar olan bölgede kuluçkaya yatan ve kış aylarını Doğu Afrika'da geçiren Doğu cılıbıtının bölgede gözlemlenmesi gözlemcileri heyecanlandırdı.

Büyük depremden 15 ay sonra Kahramanmaraş! Şehirde durum nedir? Vahit Kirişçi açıkladı... Büyük depremden 15 ay sonra Kahramanmaraş! Şehirde durum nedir? Vahit Kirişçi açıkladı...

KUŞ GÖZLEMCİLERİ HEYECANLI!

Kuş gözlemcisi Alican Gümüş, bölgede nadir görülen bir türü fotoğraflamanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, "Cumartesi günü Milleyha Sulak Alanı'nda gözlem yaparken bir anda Doğu cılıbıtı karşımıza çıktı. Hatay'da 113 yıl önce gözükmüştü ve geçen sene Ali Atahan hocamız tarafından tekrardan Hatay'da kayıt altına alınmıştı. Yine Milleyha Sulak Alanı'nda bu sene de karşımıza çıkması gerçekten bizi mutlu etti. Şu anda kuş evcil bir kuş gibi ortalıkta dolaşıyor ve güzel pozlar veriyordu. Milleyha Sulak Alanı'nın korunması gerekiyor burayla ilgili birçok çalışma yapılabilir. Yaşadığımızın bu anların gelecek nesle taşınacağına eminim ve umarım güzel türler karşımıza çıkar" dedi.

KAHRAMANMARAŞ'TA DOĞA HARİKALARI!

Kahramanmaraş'ın da dahil olduğu Akdeniz bölgesi, nadir ve nesli tükenmekte olan birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle bölgenin korunması ve doğal yaşam alanlarının geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Kahramanmaraşlılar ve bölgedeki diğer vatandaşlar bu konuda bilinçli davranmalı ve doğal güzellikleri korumaya özen göstermelidir.