Kahramanmaraş’ta 3 bin 101 konut çekilen kura ile sahiplerini buldu. İki gündür yoğun mesai ile tek tek çekilen kura töreni Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde gerçekleşti. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün de katıldığı kura töreninde Şehit aileleri ve gazi aileler kurasız hak sahibi oldu.

İl genelinde ev sahibi olmak için 48 bin 54 kişinin 3 bin 101 konut için yarıştığı törende konuşan Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan ilk evim, ilk iş yerim projesi kapsamında bugün hak sahibi olacak vatandaşlarımız için kura çekimi gerçekleştireceğiz. TOKİ kura çekilişlerini başta şehrimize ve siz değerli hemşerilerimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir de yaptığı konuşmada; “Zengin olarak tabir edilen Avrupa ülkelerinin ocakları yanmazken, Cumhurbaşkanımız evi olmayanların evi olsun diye bir çalışma yaptı. Her ihtiyacı olanın yanında yer alarak ona destek olmaya çalıştı.

Kahramanmaraş'ta deprem oldu Kahramanmaraş'ta deprem oldu

Konut atılımını Cumhurbaşkanımız başlattı, bize düşen de bu sayıyı daha da artırmak için çalışma yapmak, beklentilere cevap vermek. Bu mutluluğa ortak olmak için de elimizden gelen gayreti göstereceğimizden herkes emin olsun. En ihtiyacı olandan başlamak kaydıyla, kuraların hemşerilerimize hayır getirmesini temenni ediyorum” dedi.

TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç de yaptığı konuşmada; “Aynı anda 3 bin 101 kişinin ev sahibi olabildiği bu sürece kolay gelinmedi. Bu ülkede konut alanları mafyaların elindeydi. Kontrol edemiyorduk, insanlar kooperatifler kurarak evler yapmaya çalışıyor, mahkemelere düşüyor ve yıllar yılları kovalıyor ama sonuçlanmıyordu.

Bugün milyon milyon ev yapıyoruz, milletin olana Recep Tayyip Erdoğan el koyuyor millete ev yapıp veriyor. TOKİ’yi Özal Rahmetli kurdu ve ilk konut hareketini de o yaptı. Ömrü yetmedi, değerlendiremediler, geliştiremediler ve 2002 yılında Recep Tayyip Erdoğan geldi. TOKİ Başkanlığının direk Başbakanlığa bağlayarak daha hızlı yol almasını sağladı.” Dedi.

Konuşmaların ardından ilk talihlileri protokol üyeleri belirledi. Kahramanmaraş Merkez ve Elbistan için kura töreni Cumartesi, Göksun, Türkoğlu, Afşin, Pazarcık ve Çağlayancerit’in kura çekimleri ise Pazar günü gerçekleşti.

TOKİ'nin yatay mimari olarak, depreme dayanıklı İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapacağı konutlara Kahramanmaraş’ta vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Merkezden 33 bin 340 kişinin başvurduğu konut projesinde 1070 kişi hak sahibi oldu. Elbistan ilçesinden ise 5 bin 956 kişinin başvuru yaptığı konut projesinde 750 kişi hak sahibi kura ile belirlendi. Kahramanmaraş genelinde 48 bin 54 kişinin başvurduğu toplu konut projesinde 3 bin 101 kişi ve yedek talihliler belirlendi.

Editör: TE Bilisim