Boeing Parçaları Artık Kahramanmaraş'ta Üretiliyor: TUSAŞ Yatırımı Bölgeye Umut Katıyor! Boeing Parçaları Artık Kahramanmaraş'ta Üretiliyor: TUSAŞ Yatırımı Bölgeye Umut Katıyor!

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan ve depremde ağır hasar alan Doğukent konutlarının yıkımı başladı. Bu önemli gelişme, bölge halkı ve yetkililer arasında büyük bir rahatlama yarattı.

DOĞUKENT MAHALLESİ'NDE UZUN SÜREÇ

1999 yılında yapımına başlanan ve Kahramanmaraş'ın en büyük toplu konutlarından biri olan Doğukent Mahallesi, geçtiğimiz depremde ciddi hasar görmüştü. 3 bin konuttan oluşan bu mahallede yaklaşık 18 bin vatandaş yaşamaktaydı. Hasarın onarılamaz olduğuna karar verilmesinin ardından, yıkım çalışmalarına hız verildi.

dinamit-yikim

GÜVENLİ YIKIM BAŞLADI

Yıkım süreci, yaklaşık 200 kilogram patlayıcı kullanılarak gerçekleştirildi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, toz salınımını önlemek için enkazı sulama çalışmalarını hassasiyetle sürdürdü. Polis ve sağlık ekipleri de güvenlik önlemlerini sıkıca uygulayarak, yıkımın sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağladılar.

MUHTARIN GÜVENLİ YIKIM DEĞERLENDİRMESİ

Doğukent Mahalle Muhtarı Ahmet Bayraktar, patlama yöntemiyle gerçekleştirilen yıkımın daha güvenli olduğunu belirtti. Bayraktar, "Bugün A97 Apartmanımızın yıkımını gerçekleştirdik. Çevreye de bir zarar vermedi. Yaklaşık 45 gün içinde tamamını yıkacaklar. Bence daha güvenli bir yıkım yöntemi. Burada ailelerin yaşadığı bir ikamet yok. Hiç kimse yok. Allah'ın izniyle bir can kaybı olmayacak" dedi.

depremde-agir-hasar-alan-binalarin-dinamitle-yikimina-baslandi

YENİDEN YAPILAŞMA İSTEMİ

Yaklaşık 20 yıldır Doğukent konutlarında yaşayan Adem Çay isimli vatandaş, "Pilot bölge olarak ekipler bir binamızı denediler. Çok şükür bir sıkıntı bir zarar olmadan dinamitle yıkım gerçekleştirildi. Biz burada tekrar yeniden yapılaşmanın olmasını istiyoruz. Devletimizde bu konuda yardımcı oluyor, çok şükür. İnşallah hak sahipliği ve yeniden dönüşümle alakalı işler yapılır. Biz de evlerimize sağlıklı bir şekilde otururuz" dedi.