DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Irfan Karatutlu, TBMM'de gerçekleşen bir konuşmada Kahramanmaraş'taki acil sorunları dile getirdi. İşte detaylar:

KAYIP LİSTELERİNİN AKIBETİ NE OLACAK? VATANDAŞLARA TAZMİNAT DÜŞÜNÜLÜYOR MU?

Kahramanmaraş ve diğer deprem etkilenen illerde, depremin hemen ardından vatandaşlardan ev ve iş yerlerindeki mal ve eşya kayıpları için Maliye Bakanlığı tarafından kayıp listeleri alınmıştı.

Karatutlu, bu listelerin akıbetini sorgulayarak, vatandaşlara mal ve eşya kayıpları için herhangi bir tazminat ödemesinin düşünülüp düşünülmediğini sordu.

Başkan adayı Toptaş: Hemşehrilerimizin güvenine layık olmak için var gücümüzle çalışacağız Başkan adayı Toptaş: Hemşehrilerimizin güvenine layık olmak için var gücümüzle çalışacağız

İŞÇİ, MEMUR, ÇİFTÇİ, ESNAF: VERGİ, KREDİ VE FATURALARDAKİ SIKINTILARA ÇÖZÜM ARANIYOR

Milletvekili Karatutlu'nun gündeme getirdiği bir diğer önemli konu ise deprem bölgelerindeki sermayesi güçlü işletmeler ile zayıf durumda olan işçi, memur, çiftçi ve esnaf arasındaki ekonomik dengesizlik oldu.

Güçlü firmalar teşvik, kredi ve sigorta avantajlarından yararlanabilirken, diğer kesimler vergi, kredi, elektrik, su, doğal gaz gibi ödemelerde sıkıntı yaşamaktadır. Karatutlu, bu durumun çözümü için en az iki yıllık bir ertelemenin düşünülüp düşünülmediğini sordu.

DEPREMZEDELERE YARDIM: HİBE VE KREDİ MİKTARI ARTIRILACAK MI? FAİZLER DÜŞECEK Mİ?

Karatutlu'nun dile getirdiği bir diğer öneri ise 2024 yılında depremde evleri yıkılan hak sahiplerine verilecek olan hibe ve kredinin miktarının artırılması ve faizlerin düşürülmesi oldu.

Milletvekili, depremzedelerin daha etkili bir şekilde desteklenmesi için bu adımların düşünülüp düşünülmediğini sordu.