Ocak ayı itibariyle asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zamla birlikte, kıdem tazminatı taban ve tavanında önemli artışlar meydana gelecek. Bu yıl 23 bin 489 lira olan kıdem tazminatı tavanı, yüzde 45 artışla 34 bin 60 lira, yüzde 50 artışla da 35 bin 234 liraya çıkacak.

KİM KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR? NASIL HESAPLANIR?

Emeklilik veya başka nedenlerle işten ayrılmayı düşünenler, yeni yılda artan kıdem tazminatı miktarını göz önüne alarak hesaplamalara başlıyorlar. Kıdem tazminatında taban, brüt asgari ücreti belirlerken, bu ücretin yüzde 40 artması durumunda taban tutarı 18 bin 779 lira, yüzde 50 artması durumunda ise 20 bin 121 lira olacak.

kidemde-hem-tavan-hem-de-taban-yukseliyor-kimler-kidem-tazminati-alabilir-3

MEMUR MAAŞLARINA YAPILACAK ARTIŞ KIDEM TAZMİNATINI NASIL ETKİLEYECEK?

Hakem Kurulu, 2024-2025 dönemi memur maaşlarına yapılacak toplu sözleşme zam oranını belirledi. Bu zam, aynı zamanda ocak ayında maaşlara yapılacak artışı da belirleyecek. Bu durum, kıdem tazminatı tavanının yüzde 45 artarak 34 bin 60 lira, yüzde 50 artarak 35 bin 234 lira olmasına neden olacak.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMALARINDA "ÇIPLAK ÜCRET" Mİ, "GİYDİRİLMİŞ ÜCRET" Mİ DİKKATE ALINIYOR?

Kıdem tazminatı hesaplamalarında, brüt ücretin yanı sıra çalışana sağlanan para ve yan ödemeler de dikkate alınıyor. "Çıplak ücret" brüt ücreti ifade ederken, "giydirilmiş ücret" ise ayni veya nakdi ödenen yan ödemeleri içerir. Devamlılık esası, yan ödemelerin giydirilmiş ücrete dahil edilebilmesi için gereklidir.

EYT DÜZENLEMESİ KIDEM TAZMİNATI HAKLARINI NASIL ETKİLİYOR?

EYT düzenlemesiyle birlikte kıdem tazminatı hak kazanma koşullarında önemli değişiklikler olmamakla birlikte, aynı işverenin farklı işyerlerinde bir yıl çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Kıdem tazminatı, emeklilik, ölüm, evlilik, işten çıkarma gibi durumlarda ödenmektedir.

İŞYERİNİN VERDİĞİ AYLIK YEMEK KARTI KIDEM TAZMİNATINA DAHİL EDİLİR Mİ?

Kıdem tazminatı hesaplamasında, işyerinin sağladığı aylık yemek kartı tutarı da dikkate alınmaktadır. Ancak, koruyucu elbise, ulusal bayram ve tatil ödemeleri hesaba dahil edilmez.

kidemde-hem-tavan-hem-de-taban-yukseliyor-kimler-kidem-tazminati-alabilir-2

İŞVEREN, KIDEM TAZMİNATINI TAVANIN ÜZERİNDE ÖDEYEBİLİR Mİ?

İşveren, isteği halinde kıdem tazminatını tavanın üzerinde bir miktarla ödeyebilir. Bu durumda, çalışanın son aldığı aylık giydirilmiş brüt ücreti esas alınır.

10 TL'lik Ekmek İçin 5 Bin TL Ceza: Vergi Düzenlemesi Şok Etti! 10 TL'lik Ekmek İçin 5 Bin TL Ceza: Vergi Düzenlemesi Şok Etti!

İŞTEN ÇIKARMA DURUMLARINDA KIDEM TAZMİNATI HAKKI NASIL DEĞİŞİYOR?

Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık nedeniyle yapılan işten çıkarmalarda kıdem tazminatı ödenmez. İşçi, uyarı almasına rağmen işini yapmamakta ısrar ederse kıdem tazminatı hakkını kaybedebilir.

Editör: İsa Aslantaş