Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un, Silah Pazarlığı İçin Rusya'ya Gidiyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile silah pazarlığı yapmak üzere Rusya'ya gitmeyi planladığı iddia ediliyor. ABD basını, Kim Jong-Un'un özel zırhlı treni ile Rusya'nın Vladivostok kentine gitmek için hazırlandığını ve Putin ile Ukrayna savaşında kullanılmak üzere Moskova'ya silah sağlama konusunu ele alacağını öne sürdü.

Doğu Ekonomi Forumu'na Katılım Planları

Her iki liderin de 10-13 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan Doğu Ekonomi Forumu'na katılmak üzere Uzak Doğu Federal Üniversitesi kampüsüne gideceği belirtilirken, görüşmenin yeri ve tarihi kesin olarak bilinmiyor ancak bu kapsamda gerçekleşebileceği ifade ediliyor.

Silah Anlaşması Görüşmeleri

Haberde, iki liderin Moskova'nın gelişmiş uydu ve nükleer denizaltı göndermesi karşılığında Kim'in Rusya'ya top mermileri ve tanksavar füzeleri gönderme planını ele alacakları iddia ediliyor.

ABD'den Silah Müzakerelerini Durdurma Çağrısı

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, Rusya ile Kuzey Kore arasında silah satışı konusunda lider düzeyinde diplomatik faaliyetler beklediklerini söyledi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun geçtiğimiz ay Kuzey Kore'ye yaptığı ziyaretin amacının Pyongyang'ı Rusya'ya topçu mühimmatı satmaya ikna etmek olduğunu kaydeden Watson, Kuzey Kore'yi Rusya ile silah müzakerelerini durdurmaya ve Rusya'ya silah satmama taahhüdüne uymaya çağırdı.

Putin, Kuzey Kore Yolcusu! 24 Yıl Sonra Gerçekleşecek Ziyaret Gündemde Putin, Kuzey Kore Yolcusu! 24 Yıl Sonra Gerçekleşecek Ziyaret Gündemde

Daha Önceki Müzakere İddiaları

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Kuzey Kore ve Rusya'nın aktif olarak silah müzakereleri yürüttüğünü belirtti. Kirby, bu müzakerelerin ardından üst düzey görüşmelerin önümüzdeki aylarda devam edebileceğini ve Rusya'nın Ukrayna'da kullanmayı planladığı mühimmat alabileceğini ifade etti. Ancak Kuzey Kore daha önce Rusya'ya silah satmayacağını açıklamıştı.

Rus Heyeti Ziyareti

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve beraberindeki heyet, geçtiğimiz Temmuz'da Kore Savaşı'nın sona erişinin kutlandığı "Zafer Günü" vesilesiyle Kuzey Kore'ye gitmişti. Kim Jong-Un ve Şoygu’nun milli savunma ve güvenlik alanındaki ikili meseleleri görüşüp fikir birliğine vardığı belirtilmişti. Bu görüşmenin iki ülke arasındaki ulusal savunma ve güvenlik alanındaki stratejik işbirliğinin derinleştirilmesi için önemli bir fırsat olduğu ifade edilmişti.

Kaynak: İHA