KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, KSÜ Avşar Yerleşkesinde kurulan çadır kenti ziyaret ederek depremzede ailelerle bir araya geldi. 6 Şubat tarihinde yaşanan depreme KKTC halkının çok üzüldüğünü dile getiren Tatar, zor günlerde Türk halkının yanlarında olduklarını ifade etti.

Tatar, ziyaret sonrası gerçekleştirdiği basın toplantısında şunları dile getirdi: “Böyle günlerde bir milletin birlik ve beraberlikte daha da güçlenmesi için acı ve sevinci hep birlikte yaşamaları gerekiyor. Burada büyük bir irade ve başarı var. Depremden kısa bir süre sonra böyle bir yaşam merkezinin kurulması ve marketi ile her alanda kurulan alanları ile burada büyük bir başarı var. Buradaki düzeni kuranlara yürekten teşekkür ediyorum. Bu yaraların sarılması için, bu olağanüstü durumu tekrardan normale döndürmeye çalışan ilk başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, bakanlara, belediye başkanlarımıza, valilerimize, AFAD çalışanlarına, kurum ve kuruluşlara, herkese teşekkür ediyorum.”

“Biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak Türkiye ile her zaman birlikte olduk. Dolayısı ile sizlerin acısı bizlerin acısı, sizlerin mutluluğu bizlerin mutluluğudur. En kısa sürede deprem bölgelerinde yapılacak olan çalışmalarla hayatın tekrardan normale döneceği ve önümüze tekrardan bakabileceğimiz bir duruma gelmek en büyük temennimizdir. Deprem bölgesindeyiz ama bundan sonra inşaatlarda yapılacak olan binalarda gerekli tedbirlerin alınması ile böyle durumlarda herkesin korunabileceği ve binaların bu şekilde yıkım yaşamayacağı bir süreci hep birlikte inşa edeceğiz.”

Özhaseki, Pazarcık’ın fahri hemşehrisi oldu Özhaseki, Pazarcık’ın fahri hemşehrisi oldu

“Ben Kahramanmaraş'a 10 Şubat tarihinde resmi bir ziyaret yapacaktım. Benim için çok önemli bir ziyaret. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne 1979 yılından sonra oraya gelip yerleşen Tatlısu Belediye Başkanımız Hayri Orçan gibi isimler Kahramanmaraş'tan gelen insanlar. Güçlü bir heyet ile buraya ziyaret yapıp, bu üniversitede konferans vermek, KKTC'nin verdiği mücadeleyi anlatabilmek için ziyaret yapacaktım. Kahramanmaraş'a duyduğum özlem hep içimdeydi ama maalesef ziyaretimizi erteledik. Şimdi burada deprem dolayısı ile sizlere geçmiş olsun ziyaretinde bulunuyorum. Burada hayat biraz daha normale döndüğü zaman planladığımız resmi ziyareti gerçekleştirmiş olacağım. Bu üniversitede vereceğim konferans ile Kıbrıs meselesini, KKTC'nin içinde bulunduğu durumu, vermiş olduğu mücadeleyi anlatacağım.”