Kahramanmaraş'ta kadın girişimciler için yeni fon: 150 bin dolarlık destek Kahramanmaraş'ta kadın girişimciler için yeni fon: 150 bin dolarlık destek

Kahramanmaraş ve çevre illerinde büyük yıkıma neden olan, Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketleri arasında ilk sırada gösterilen, merkez üssü Kahramanmaraş olup, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Yerleşkesini depremzedelere açtı.

Depremin meydana geldiği ilk günden itibaren başta üst kuruluşlar ve ilgili kuruluşlarla koordinasyon içerisinde harekete geçen üniversite, KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (SUAH), Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezi, Kapalı Spor Salonu, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Tesisleri ile tüm fakülte binalarında depremzedelere destek vermeye başladı.

Üniversite yönetimi, KSÜ personeli ve yardım gönüllüleri aracılığıyla yaraların sarılması için öncelikle depremde yaralananlara acil müdahalede gerekli koordinasyonlar sağladı.

KSÜ Avşar Yerleşkesinde felaketin ilk gününden itibaren çalışmalara başlayan KSÜ Ailesine birçok kurum, kuruluş, vakıf ve dernek destek verdi. Deprem sonrası tüm Türkiye’den vatandaşlarımız ve gönüllülerimiz ile dünyanın değişik yerlerinden bölgeye akın eden yardımlarla yaraların sarılması için arama kurtarma çalışmalarına başlanmış, dışarıda kalan depremzedelere yardım eli uzatıldı.

KSÜ Avşar Yerleşkesinde başta bebekler ve çocuklar olmak üzere tüm depremzedelere yönelik çadır kurulması, kahvaltı, sıcak yemek, barınma ve temizlik için gerekli ihtiyacın temini çalışmaları gerçekleştirildi. KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım “İlk günden itibaren depremzedelerin yardımına koşan resmi ve gönüllü kuruluşlar güvenliğin sağlanması, temizlik, gıda ve barınma sorunlarının çözümü konusunda milletimizin birlik ve beraberlik ruhuna yakışan gayretler sergilemiştir. Devletimiz bu felakette ortaya çıkan yaraların sarılması amacıyla tüm imkânlarını seferber ederek gerekli müdahaleleri gerçekleştirmiştir. Bu zor günlerde bize her türlü desteği veren tüm kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine, bireysel veya kurumsal olarak depremzedelerin yardımına koşan özel sektör temsilcilerine, üniversitemizin vefakâr akademik ve idari personeline çok teşekkür ediyorum.” dedi.