Nuri Bilge Ceylan’a Cannes'da ödül

Nuri Bilge Ceylan’a Cannes'da ödül

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu, yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın, 67. Cannes Film Festivali’nde "Altın Palmiye’’ için yarışan ‘’Kış Uykusu’’nu ‘’en başarılı film’’ olarak seçti.


Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIBRESCI), yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın, 67. Cannes Film Festivali’nde "Altın Palmiye’’ için yarışan "Kış Uykusu"nu "en başarılı film" olarak seçti.


FIBRESCI’nin farklı ülkelerden dokuz sinema eleştirmeninden oluşan jürisi, "Altın Palmiye" için yarışan adaylar arasında Ceylan’ın "Kış Uykusu" filmini oy birliğiyle "en başarılı film" olarak belirledi. Jüri, festivalde "Belirli Bir Bakış" (Un Certain Ragard) bölümünde yarışan filmler arasında yönetmen Lisandro Alonso’nun filmi "Janjua"ya en iyi film ödülünü verirken, "Yönetmenin 15 Günü ile Eleştirmenler Haftası"nda (Quinzaine des Réalisateurs) ise yönetmen Thomas Cailey’nin "Les Combattans" filmine ödül verdi.


Nuri Bilge Ceylan, Cannes’da düzenlenen törende, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu’nun kendisine "en iyi film" ödülünü vermesinden dolayı teşekkür etti.


Ceylan, bu ödülün kendisi için önemli bir destek olduğunu ifade etti ve kendisi gibi sanatsal film yapan yönetmenlerin, sinema eleştirmenlerinden ödül almasının önemli olduğunu vurguladı.


67. Cannes Film Festivali, yarın düzenlenecek ödül töreni ile sona eriyor. Ceylan’ın "Kış Uykusu" isimli filmi, "Altın Palmiye" şansı olan filmler arasında gösteriliyor.


Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi oyuncuların rol aldığı film, 16 Mayıs’ta festival sarayında gösteriminden seyircilerin büyük beğenisini kazanmıştı.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63