Para Politikası Kurulu Fatih Karahan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından karar metni ile birlikte faiz kararı belli oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit tuttu.

MART'TA YÜZDE 50'YE YÜKSELTİLMİŞTİ

Kurul en son mart ayında politika faizinde değişikliğe gitti. Politika faizi yüzde 50'ye yükseltildi.
Nisan ayı toplantısında ise Banka, faizi sabit tuttu.

Vergi paketinde yeni ayrıntılar: Faturasız hizmete ve elden kira ödemesine ceza geliyor Vergi paketinde yeni ayrıntılar: Faturasız hizmete ve elden kira ödemesine ceza geliyor

TCMB'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğilimi sınırlı bir zayıflama kaydetmiştir.

Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret etmiştir.

Bununla birlikte, tüketim malı ithalatı nisan ayında artarak cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi sınırlamıştır.

Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır.

Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir. 

PARASAL SIKILAŞTIRMANIN GECİKMELİ ETKİLERİ GÖZ ÖNÜNDE TUTULDU

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.

Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir.

Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir.

"DEZENFLASYON YILIN İKİNCİ YARISINDA TESİS EDİLECEK"

Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.

"MENKUL KIYMET TESİSİ UYGULAMASI SONLANDIRILMIŞTIR"

Makroihtiyati çerçevede sadeleşme ve piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırma amacı kapsamında, menkul kıymet tesisi uygulaması sonlandırılmıştır.

Son dönem kredi büyümesi ve mevduat gelişmeleri göz önünde bulundurularak, makro finansal istikrarı koruyacak ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar atılacaktır.

Yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlası ilave tedbirlerle sterilize edilecektir. 

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır."

ANKERLER NE DİYORDU?

Ekonomistlerle yapılan anketlerde, bu toplantıda da faiz oranının değişmeyeceği öngörülüyor.

Editör: İsa Aslantaş