Milliyetçi Hareket Partisi, yarın 14'üncü Olağan Büyük Kurultayı'nı, "Ülkeye Sevda Ülküye Yemin", "Ülkümüz Ömür Boyu Candan Öte", "Ülke İçin Var Olduk Bir Ülküye Yar Olduk" temalarıyla gerçekleştirecek.

MHP'nin büyük kurultayında genel başkan ile 75 üyeden oluşan Merkez Yönetim Kurulu seçilecek. Bunun yanı sıra 9 kişinin yer aldığı Merkez Disiplin Kurulu belirlenecek. Ayrıca 25 yedek MYK ve 5 yedek MDK üyesi belli olacak. Kurultayın ardından 15 kişilik Başkanlık Divanı da oluşturulacak.

İlçe kongrelerini 27 Eylül'de, il kongrelerini ise 18 Kasım'da tamamlayan MHP'de genel başkan Devlet Bahçeli, 29 Şubat'ta MYK ve MDK'yı son kez topladı. Bahçeli, bugüne kadarki çalışmalarından dolayı kurmaylarına teşekkür etti. MHP'nin 14'üncü Olağan Büyük Kurultayı Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Bazı yollar trafiğe kapatılacak
Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, 17 Mart’ta Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Ankara Spor Salonu’nda düzenlenecek 14. Olağan Büyük Kurultayı nedeniyle kentteki bazı yolların araç trafiğine kapatılacağını bildirdi.  Yapılan açıklamada, “17 Mart tarihinde Ankara Spor Salonu’nda yapılacak olan etkinlikle ilgili alınacak emniyet tedbirleri kapsamında 17 Mart tarihinde saat 07.00’den itibaren etkinlik sona erene kadar;

AK Parti MYK'da Seçim Post Mortem: Erdoğan Başkanlığında Hesaplaşma Zamanı! AK Parti MYK'da Seçim Post Mortem: Erdoğan Başkanlığında Hesaplaşma Zamanı!
  • Cumhuriyet Caddesi’nin Gar Kavşağı ile Baruthane Kavşağı arasında kalan bölümü çift yönlü,
  • Gar Kavşağı ile Gar Kavşağı’na bağlanan ve Gar Kavşağı’ndan açılan yan varyantların tamamı (alt geçit hariç),
  • Ulaştırma Kavşağı’ndan Gar Kavşağı’na bağlanan yan varyantın tamamı,
  • Gar Kavşak’tan Kazım Karabekir Caddesi’ne bağlanan yan varyantın tamamı (üst geçit hariç) trafiğe kapatılacağından vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için öncelikle toplu taşıma araçlarını kullanmaları gerektiği basına ve kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Geçmişten günümüze MHP’nin kurultayları
Siyasi tarihinde 13 olağan kurultay gerçekleştiren MHP, 1969 yılının 8-9 Şubat tarihlerinde Adana’da yapılan büyük kurultayda, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisinin adını Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştirmesiyle kuruldu. Partinin kurultaydan sonra toplanan ilk genel idare kurulunda, ambleminin "üç hilal" olması kararlaştırıldı, Ülkü Ocakları için de "hilal içinde kurt" amblemi benimsendi. 

MHP, 12 Eylül 1980 darbesinde kapatıldı
MHP, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından kapatıldı. 1983’te yeni partilerin kurulmasına izin verilince Mehmet Pamak tarafından kurulan Muhafazakar Parti tarafından temsil edildi. Muhafazakar Parti ise 1985’de adını Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olarak değiştirdi. 1987 referandumundan sonra Alparslan Türkeş’in siyasi yasağı kalkınca MÇP Genel Başkanı oldu. MÇP’nin 24 Ocak 1993’teki Genel Kurulu’nda, delegelerin oy birliğiyle partinin adı yeniden MHP oldu ve genel başkanlığa tekrar Alparslan Türkeş seçildi.

Bahçeli 1997'de ilk kez genel başkanlığa seçildi
Alparslan Türkeş’in 4 Nisan 1997’de vefat etmesinin ardından 6 Temmuz 1997’de yapılan 5. Olağanüstü Kurultay’da Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ile Devlet Bahçeli arasında yapılan seçim yarışını Devlet Bahçeli kazandı ve MHP Genel Başkanlığına seçildi. Bahçeli, 23 Kasım 1997’ye gerçekleştirilen 5. Olağan Kurultayı’nda tekrardan genel başkanlık görevine getirildi. MHP 6. Olağan Büyük Kurultayı’nda tekrar aday olan Devlet Bahçeli, 5 Kasım 2000’de yeniden genel başkanlığa seçildi. Bahçeli, 12 Ekim 2003’teki 7. Olağan Büyük Kurultay’da tekrar aday oldu ve genel başkanlığa yeniden seçildi. Bu kongrede Bahçeli’nin karşısında aday olarak çıkan Koray Aydın 137 oy aldı.

8. Olağan Büyük Kurultayı’nda Bahçeli tek aday gösterildi
Bahçeli, tek aday olarak gösterilerek tekrar genel başkan seçildiği 19 Kasım 2006’daki MHP 8. Olağan Büyük Kurultayı’nda bin 127 oy aldı. Devlet Bahçeli’nin bin 171 delegenin oyuyla yeniden genel başkan seçildiği MHP 9. Olağan Büyük Kurultayı, genel başkan adayları Ahmet Reyiz Yılmaz ve Hakkı Şafak Ses’in salona gelmemesi nedeniyle tek adayla yapıldı. MHP’nin 10. Olağan Büyük Kurultayı’nda 6’ncı kez genel başkan seçilen Bahçeli, kongrede 2 adaya karşı yarıştı. Bahçeli’nin rakipleri Koray Aydın 441 oy alırken, Musavat Dervişoğlu ise 48 oy aldı. Bahçeli, 21 Mart 2015’teki MHP’nin 11’inci Olağan Büyük Kurultayı’nda tek aday olarak gösterildi ve bin 149 oy alarak yeniden MHP Genel Başkanı seçildi.

18 Mart 2018’de gerçekleştirilen 12. Olağan Büyük Kurultayı’nda salonda hazır bulunan bin 176 delegenin tamamının imzasıyla genel başkanlığa tek aday gösterilen Devlet Bahçeli, yeniden genel başkanlığa seçildi. 18 Mart 2021’de pandemide gerçekleştirilen 13. Olağan Büyük Kurultayı’nda bin 277 oy olan Bahçeli, MHP Genel Başkanlığına 10. kez seçildi. Ayrıca, 13. Olağan Büyük Kurultayı’na pandemi nedeniyle Covid-19 testi pozitif çıkan 36 delege katılamamıştı.