Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenleme milyonlarca çalışan arasında büyük heyecan yarattı. İş kanunlarında, çalışanların merkezinde olacağı yeni değişiklikler için düğmeye basıldı. Haftalık 45 saatlik çalışma saatinin düşürülmesi planlanırken, haftada 4 gün veya günde 5 saatlik çalışma formülü dikkat çekiyor.

ÇALIŞMA MODELİNDE KIŞKIRTICI TEKLİFLER

Kısmi ve geçici süreli çalışma modelinin de masada olduğu belirtilirken, çalışanlar ise ikiye bölünmüş durumda. Vatandaşların aklında tek soru var: Çalışma saatlerinin kısalması durumunda maaşlarda düşüş yaşanacak mı?

BAKAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Çalışma saatlerinin kısaltılması için ilk açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan gelmişti. Bakan Işıkhan, geçtiğimiz aylarda çalışma saatlerine yönelik yaptığı açıklamada "Sosyal güvenlik mevzuatı ve uygulamalarını, değişen iş gücü piyasası koşullarına ve yeni nesil esnek çalışma şekillerine daha uyumlu hale getireceğiz" ifadelerini kullanmıştı. Bakan Işıkhan'ın bu sözleri sonrası "Çalışma saatleri kısalıyor mu? Mesai saatleri değişiyor mu?" soruları gündeme gelmişti.

ÇALIŞMA SAATLERİNDE RADİKAL DEĞİŞİKLİK

Milyonlarca çalışanı heyecanlandıran haber ise bu hafta başında geldi. Bakanlığın, düzenleme ile haftalık çalışma saatlerinin düşürülmesi için çalışma yaptığı öğrenildi. İş kanununda haftalık 45 saat olan çalışma saatinin 40, hatta 35 saate indirilmesi gündemde. Bazı meslek gruplarındaki 48 saatlik çalışma saatleri de azaltılacak. Yapılacak düzenleme ile çalışma saatleri aşağı çekilecek, iş ve özel yaşam dengesi sağlanacak. Böylelikle daha verimli bir çalışma hayatı planlanırken, yeni düzenleme çalışan odaklı olacak.

İsrail'in İran'a Saldırısı Altın Fiyatlarını Uçurdu! 19 Nisan 2024 Altın, Dolar, Euro ne kadar? İsrail'in İran'a Saldırısı Altın Fiyatlarını Uçurdu! 19 Nisan 2024 Altın, Dolar, Euro ne kadar?

AVRUPA'DAN İLHAM ALINIYOR

Meclis Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, çalışma süresinin kısaltılmasının hem halk sağlığını hem de aile ilişkilerini olumlu yönde etkileyeceğini ortaya koydu. Batı Avrupa ülkeleri ile Japonya haftada 4 gün çalışmayı denemeye başlarken, İngiltere ise günde 5 saatlik çalışma denemesi yapıyor. Türkiye'de benzer formüllerin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Çalışma saatlerinin aşağı çekilmesinin yanı sıra uzaktan, kısmi ve geçici süreli çalışma modeli üzerinde de durulduğu öğrenildi.

BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Bakanlığın çalışma saatleriyle ilgili düzenleme için düğmeye basması milyonlarca çalışanda heyecan yaratsa da bazı endişeler de akıllara geldi. Vatandaşlar, çalışma saatlerinin kısalması halinde maaşların da düşmesinden endişe ediyor. Birçok çalışan Para mı? Zaman mı? ikilemi arasında kalırken, bu konuyla ilgili ise henüz bir detay açıklanmadı.